V autě byste měli mít oči všude. A to i vzadu. Často se vám totiž může mimo zrcátka „schovat“ cyklista i celé auto. Jak kontrolovat mrtvý úhel v autě?
Kde všude lze najít mrtvý úhel?
Články na téma zrcátka v autě:
- Tip do mrazivého rána - zapněte si vyhřívání zrcátek
- Mrtvý úhel - lze si na něj dát pozor?
- Nastavení zpětných zrcátek
- Jak vyměnit zrcátko u auta
- Nezapomeňte sledovat mrtvý úhel - právě čtete
Mrtvý úhel mají zpravidla všechna vozidla. Liší se akorát konstrukcí vozidla a umístěním zrcátek. Mnoho vozů už má dnes zabudovaný systém kamer a díky tomu dokáží „ohlásit“ překážku v mrtvém úhlu. Přes to je dobré se raději kouknout přes rameno, i stroj se totiž může mýlit.
Definice mrtvého úhlu
Mrtvý úhel je oblast kolem automobilu, kterou vy za volantem nevidíte ani v jednom zpětném zrcátku, nebo v kameře. Abyste mrtvý úhel zkontrolovali, je nutné se pohnout z běžné polohy při řízení. Musíte tedy odvrátit oči od sledování vozovky, což může být také velmi nebezpečné. Skoro všechny dopravní prostředky mají své mrtvé body, kromě auta tam můžeme zařadit také nákladní vozidla, lodě, a dokonce i letadla.
Kontrola mrtvého úhlu
Největší problém s mrtvými úhly mají nákladní vozidla. Do mrtvého bodu kamionu se může schovat celé auto, ale nejpravděpodobněji řidič přehlédne motocyklistu, který je na takové cestě nejzranitelnější. Je to proto, že je motocykl oproti kamionu velmi malý a má často tendenci se proplétat dopravou. Je důležité si uvědomit, že řidič kamionu, pokud se nepohne ze své základní řidičské pozice, často prakticky nevidí ani dění pod kabinou nebo vedle ní. Proto si vždy u kamionů dejte pozor a dopředu raději počítejte s tím, že vás nevidí a může na vás začít omylem najíždět.
Kde najdeme mrtvý úhel?
Obvykle se u aut vyskytují dva mrtvé body, a to na pravé a levé zadní straně. Na první mrtvý úhel narazíme, když se koukáme do bočních zrcátek (je to však i u středového zrcátka). Odtud vidíme auto, které nás například předjíždí. Jakmile nám auto zmizí ze zrcátek, chvíli ho nevidíme a poté se objeví vedle nás, kde ho zahlédneme periferně. Po tuto dobu, kdy auto nevidíme, se právě ukrývá v takzvaném mrtvém úhlu, případně mrtvém bodu.
Bohužel však existuje mnoho víc situací, kde může „vzniknout“ mrtvý úhel. Například před otevřením dveří (ať už u řidiče, či spolujezdců, vzadu i vepředu) zkontrolujte otočením hlavy, zda vedle vás nejede auto, aby vám neustřelilo dveře. Každý okenní rám a sloupek je také prakticky mrtvým úhlem, kde se vám může schovat chodec. Mrtvý úhel je také opěrka hlavy spolujezdce nebo i hlava spolujezdce. Hlava spolujezdce sedícího vzadu uprostřed je také velmi nebezpečným mrtvým úhlem.
Jak eliminovat mrtvý úhel?
Mrtvý bod prakticky eliminovat nejde, můžete ho však zmenšit. Existují na to speciální širokoúhlá zrcátka, kamery nebo pípače, které vás mohou upozornit. Vše však záleží na lidském faktoru. Zvažte tedy, jestli opravdu není lepší se raději ohlédnout přes rameno a zkontrolovat provoz „naživo“ než spoléhat na nějaké vychytávky.
Zdroj médií: Depositphotos.