Jízda bez dálniční známky, jaká vám hrozí pokuta?

10. 3. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

Pro jízdu po placených úsecích českých dálnic je třeba mít zaplacenou elektronickou dálniční známku. Pokud absolvujete třeba cestu z Brna do Prahy po D1 bez ní, riskujete pokutu.

Jízda bez dálniční známky, jaká vám hrozí pokuta?

Články na téma pokuty:

  1. Ceník pokut a tabulka trestných bodů
  2. Pokuta z Rakouska a její promlčení
  3. Pokuta z Itálie a její promlčení
  4. Jízda bez dálniční známky, jaká vám hrozí pokuta? - právě čtete
  5. Překročení rychlosti: jaká pokuta hrozí?
  6. Pokuta za špatné parkování
  7. Oškubanej řidič - již brzy

Letos už není třeba nikam lepit kupony, dálniční známka funguje elektronicky. Idea je do budoucna taková, že kamery na mýtných branách budou číst značky projíždějících vozidel a systém u každého z nich dohledá v databázi, jestli má poplatek zaplacený. V případě, kdy tomu tak nebude, bude pak velice jednoduché řidiče obeslat s pokutou. V tuhle chvíli to zatím takto plošně hlídat nelze, a tak elektronické dálniční známky kontroluje "jen" policie v terénu, která je na kamerový systém mýtných bran napojená. Každého hříšníka tak musí zastavit, aby mu mohla udělit sankci. Nikoho k ničemu nenavádíme, ale zatím tedy existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že užití dálnice bez zaplaceného poplatku se obejde bez postihu.

Není to levné

Co když vás ale policie vyhmátne? V takovém případě bychom s ohledem na okolnosti radili sklopit uši a domluvit se raději na vyřešení na místě. Ono to prokazování ve správním řízení je zrovna u tohoto přestupku poměrně snadné. Navíc úředník může soukromé osobě udělit za jízdu bez zaplacené elektronické dálniční známky až 20 000 korun pokuty. Policista na místě bude shovívavější a maximum, které mu zaplatíte bude 5 000 korun.

Podvod je za 100 (tisíc)

Existuje i možnost osvobození od zpoplatnění, která se týká například Vězeňské služby ČR, přepravy pacientů neodkladné péče, nebo také držitelů průkazu ZTP/P. Pokud toto osvobození zneužijete, hrozí vám pokuta až 100 000 korun. V případě, kdy po dálnici pojede bez zaplacené známky řidič, který oznámení o osvobození nepodal, přestože to zákon vyžaduje, hrozí mu pokuta až 5 000 korun.

Sloupněte tu starou!

A aby toho nebylo málo tak ještě jeden přestupek, který reálně hrozí všem, kdo si zapomněli odstranit loňskou dálniční známku z předního skla. Jestliže si toho policista všimne (a to věřte, že si všimne!), máte to za dva tisíce na místě nebo dva a půl ve správním řízení. Z vlastní zkušenosti mohu přidat radu - když se s příslušníkem domluvíte, že to ihned sloupnete, vytáhnete švýcarák a dáte se do toho, dost možná přimhouří oko a z místa odjede jen s pokáráním.

Zdroj médií: Pxhere.
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články