Jaký alkohol tester se vyplatí koupit? Jednorázový, nebo digitální?

15. 8. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

Ať už jste velcí kaliči, nebo si dáte příležitostně skleničku vína, pokud jste zároveň i řidiči, může se alkoholtester hodit. Je lepší jednorázový, nebo se vyplatí sáhnout rovnou po tom digitálním?

Články na téma alkohol tester:

  1. Jak vybrat alkohol tester?
  2. Kde koupit alkohol tester
  3. Na jakém principu funguje alkohol tester
  4. Jaký alkohol tester se vyplatí koupit? Jednorázový, nebo digitální? - právě čtete
  5. Odmítnutí dechové zkoušky
  6. Kalibrace alkohol testeru - již brzy

Výhody a nevýhody jednorázového alkoholtesteru

Jednorázový alkoholtester je především levný. Pokud si koupíte balení, kde je jich deset, dáte za každý kus v přepočtu 20-50 korun. To věru není mnoho. Na druhou stranu, pokud za rok využijete dva, pravděpodobně je lepší si je kupovat po jednom. Většina jednorázových alkoholtesterů totiž vydrží 12-24 měsíců, pak už se na výsledek měření nedá moc spolehnout. Výhodou levného řešení je, že když alkoholtester ztratíte, zas tolik se neděje.

Princip činnosti je jednoduchý, na výsledek se dá víceméně spolehnout spíše způsobem ano/ne. Určitě bychom se nepokoušeli jednorázovým testerem nějak přesněji měřit hladinu alkoholu a podle toho dopočítávat, jak dlouho ještě potrvá vystřízlivění. Výsledek měření totiž závisí třeba i na aktuální teplotě a dalších faktorech.

Výhody a nevýhody digitálního alkoholtesteru

Koupě digitálního alkoholtesteru už je trošku finančně náročnější. Tady už bychom šli cestou "když už, tak už" a vybírali mezi přístroji s elektrochemickými senzory. Dlouhodobý provoz těchto testerů ale s sebou nese další náklady. Jednou za rok, případně každých zhruba 500 měření, je třeba nechat přístroj zkalibrovat. Jedině tak se lze na jeho výsledky víceméně spolehnout.

Měření alkoholu v krvi digitálním alkoholtesterem

Měření digitálním, zejména pak elektrochemickým alkoholtesterem je poměrně přesné. Samozřejmě, pokud budeme srovnávat s těmi opravdu drahými přístroji, tak to až tak přesné není. Nicméně ukáže-li digitální tester nulu, asi bychom tomu věřili.

Celkově je tak digitální alkoholtester dražší, vyjde i na několik tisíc korun, ale lidem, kteří ho potřebují častěji, se může jeho pořízení vyplatit.

Zdroj médií: Depositphotos
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články