Jak zapnout mlhovky a kdy je raději nepoužívat?

14. 8. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

Mlhová světla dovedou hodně pomoci za špatných světelných podmínek. Na druhou stranu umí mlhovky pěkně znepříjemnit cestu ostatním řidičům. Čeho se tedy vyvarovat a jak mlhovky používat správně?

Paragraf, který udává, jak používat mlhová světla říká: "přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště.  Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy." Zde je svým způsobem patrný i účel mlhovek. Přední slouží k tomu, aby řidič viděl před sebe, zadní mají učinit jeho vůz viditelným pro ostatní. Dobře patrné je to zejména za silného deště, kdy se na dálnici, v úsecích s vyjetými kolejemi, zvedá za autem vodní tříšť, která ho zároveň i velice účinně schová pro ty, co jedou za ním. V kombinaci se silným deštěm tak může potenciálně docházet k dost nebezpečným situacím a použití zadních mlhovek je zcela na místě.

Vypálená sítnice

Podobná situace je za silné mlhy, ostatně "mlhová světla" už tak nějak svým názvem napovídají, že pro takovou situaci jsou vysloveně stvořena. Jenže zde přichází i častý nešvar českých řidičů, kteří jednoduše za jakkoliv snížené viditelnosti mlhovky zapnout a vypnou je až ve chvíli, kdy dojedou do cíle své cesty. Ale jeďte si za někým takovým... Zejména v noci je to krajně nepříjemné.

Nezapomínejte je vypnout

Ideální je se zadními mlhovými světly trochu pracovat. Nechat je svítit do doby, než vás řidič za vámi dojede a jste si jisti, že o vás ví. V koloně nebo zácpě, zkrátka obecně v místech, kde doprava výrazně zpomalí, je lépe nechat to zadní výrazné světlo vypnuté. Ani vám jistě nebude příjemné, když budete muset koukat na zapnutou mlhovku.

Podsvítit mlhu

V případě mlhovek předních je situace o něco lepší, ty totiž nijak zvlášť neobtěžují protijedoucí řidiče. Tato světla jsou totiž obvykle umístěna co nejníže v nárazníku vozu, aby mlhu v podstatě "podsvítila". Je-li situace "na hraně", klidně si sami vyzkoušejte, jestli zapnutí předních mlhových světel pomůže nebo ne a podle toho se zařiďte.

A kde tedy mlhová světla zapnout? Obvykle vlevo od volantu na palubní desce je buďto kruhový přepínač nebo tlačítko pro tuto funkci vyhrazené. Signalizace pak bude někde v prostoru budíků, kde se rozsvítí příslušný symbol odpovídající tomu na přepínači.

Zdroj médií: xxxx.
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články