Jak vybrat ta správná hliníková kola na auto?

5. 4. 2021 5 min. čtení Tipy a rady

Možná se v rámci zlepšení estetiky nebo jízdních vlastností díváte po nových kolech na vaše auto. Vybrat ta správná alu kola ale nemusí být tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Opravdu to potřebujete?

Vyberete-li špatně, můžete se dočkat patálií s policisty nebo na technické kontrole. Proto je potřeba vědět, jak vybírat a hlavně jaký rozměr kol lze na váš vůz namontovat.

V první řadě doporučujeme si celou výměnu kol řádně promyslet dopředu a propočítat. Hliníková kola se sice dají pořídit už za pár tisíc korun, zde to ale bývá s kvalitou často dost pochybné. Při větších nárazech se může kolo až překvapivě snadno deformovat v porovnání s tím originálním od výrobce vozu. V případě, že pořizujete větší rozměr, než jaký na autě máte, podívejte se také, jak drahé jsou pneumatiky dané velikosti, ať nejste při jejich nákupu nemile překvapeni.

Vybíráte alu kola? Podívejte se na nabídku e-shopů

Bez homologace prosím ne

První a nejdůležitější kritérium je homologace. Zejména u levných hliníkáčů na toto opravdu pozor, vůz s nehomologovanými koly na silnici nesmí. Pokuta je za to docela mastná a navíc vám policista s největší pravděpodobností zakáže další jízdu.

Jsou v techničáku?

Dalším kritickým bodem je velký technický průkaz, kde jsou jasně vypsané rozměry kol. V případě, že tam ten vámi kýžený není, nezoufejte. Dají se to "techničáku" dopsat dodatečně, ale počítejte s administrativou, poplatky a především časovou investicí navíc. Jak na to? Potřebujete typový list, na základě kterého si je necháte po kontrole na STK od dopravního inspektorátu do velkého technického průkazu zapsat. Postup je detailně popsaný přímo na webu Ministerstva dopravy. Nepočítejte ale rozhodně s tím, že si necháte dodatečně zapsat prakticky jakákoliv kola, to rozhodně ne.

Vyhněte se tuningu

V neposlední řadě se zaměřte i na rozměr estetický. Ano, je to váš vůz, ale my ostatní se na to na silnicích pak musíme dívat. Felicie po dědečkovi opravdu nebude vypadat dobře, když ji osadíte superhustými ráfky s motivy draka. A největší kola automaticky neznamenají ty nejlepší jízdní vlastnosti, jak se mylně traduje po sešlostech na čerpacích stanicích.

Zdroj médií: pxhere.
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články