Jak na renovaci autolaku

23. 2. 2021 5 min. čtení Tipy a rady

Provozem se na laku každého automobilu začne po pár letech objevovat tu tam nějaký škrábaneček, ťukanec od kamínku, případně stopy po kartáčích z myčky. Je dobré tedy zauvažovat o renovaci laku. Ty, co se rozhodnout tyto stopy odstranit svépomocí musíme dopředu upozornit, že neopatrným postupem lze napáchat více škody, než užitku. 

Přečtěte si, jak na renovaci laku u vašeho automobilu

Série článků: Údržba a oprava autolaku:

  1. Jak opravit škrábance na autě
  2. Jak na renovaci laku - právě čtete
  3. Nejlepší barva auta na údržbu
  4. Jak vyleštit lak na autě

Nejlevnější sady, určené k oživení laku, se pohybují v cenách kolem zhruba dvou tisíc korun. Samostatné kotouče, pasty a krémy se potom dají sehnat za pár stovek. Pokud se s leštěním nechcete “babrat” ručně, doporučujeme pořízení orbitální leštičky, do které se kotouč uchytí a ta odvede většinu práce za vás.  

Leštičky, kotouče a přípravy pro leštění autolaku

Důkladná očista 

Před započetím leštění je ale třeba povrch vozidla důkladně očistit a umýt. A když říkáme, že důkladně, tak tím myslíme skutečně dokonale. Jakákoliv nečistota, která se pod lešticí kotouč dostane, funguje jako abrazivo a škrábance spíše přibudou, než aby se ztrácely.  

Není lak jako lak 

Každý výrobce má svoji “recepturu” laku a tedy odlišnou vrstvu i tvrdost. Obojí je dobré si dopředu zjistit a podle toho zvolit pracovní postup. Některé přípravy jsou totiž vhodnější na měkčí a jiné na tvrdé laky. Pro veterány, případně starší ojetiny je někdy lepší kompletní vícestupňová renovace. Tu lze provést jen obvykle maximálně dvakrát až třikrát, protože při ní vždy dojde ke ztenčení vrstvy laku. Takovou záležitost je lepší svěřit do rukou specializované firmě. 

Specialisté v oboru 

Dnes existuje spousta odborníků, kteří vám za patřičný obnos zrenovují lak skutečně k nepoznání. Cena takové práce se odvíjí od stupně poškození a zašlosti. Celkově tak lze počítat s obnosem zhruba 5 – 10 000 korun, bližší částku se obvykle dozvíte, když s autem přímo přijedete a lze se tedy bavit konkrétněji. 

Zdroj médií: Depositphotos.com
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?