Jak funguje leasing auta a jaké jsou druhy?

17. 1. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

Chtěli byste si koupit nový vůz, ale nemáte na účtu dostatek financí? Pak vám k jeho pořízení může pomoct finanční nebo operativní leasing.

Jak funguje leasing auta

Jak funguje leasing auta

Princip leasingu auta je velmi podobný úvěru. V obou případech si od finanční instituce půjčíte určitý obnos, který budete v pravidelných měsíčních splátkách vracet. Jeden zásadní rozdíl ale existuje. V případě leasingu není, na rozdíl od úvěru, vůz po dobu splácení vaším majetkem, nýbrž majetkem leasingové společnosti.

Výhody leasingu

Díky tomu, že po dobu trvání leasingu nejste majitelem automobilu, nemusíte se starat o povinnosti spojené s jeho vlastnictvím. Leasingová společnost za vás zařídí povinné ručení i havarijní pojištění, u kterých dosáhnou na výhodnější podmínky než klienti vlastnící pouze jeden vůz.

Protože mají leasingové společnosti díky vlastnictví vozu větší záruky v případě, že klient nebude řádně splácet, mohou nabízet výhodnější podmínky než společnosti poskytující klasický úvěr. Toho můžete samozřejmě využít.

Jaké jsou druhy leasingu na auto

Existují dva druhy leasingů, které můžete využít:

  • Finanční leasing

Finanční leasing využijete v případě, že chcete, aby se auto po nějakém čase stalo vaším majetkem. Leasingová společnost v podstatě vůz koupí za vás. Vy na začátek zaplatíte první zvýšenou splátku, tzv. akontaci, a následně měsíčně splácíte pravidelnou částku. Celková cena je samozřejmě navýšená o úrok. Když ale tuto sumu zaplatíte, leasingová společnost převede automobil do vašeho vlastnictví.

  • Operativní leasing

V případě operativního leasingu platíte měsíční splátky, ve většině případů bez akontace, po předem domluvenou dobu. Nejčastěji to jsou jeden až tři roky. Po tuto dobu můžete auto využívat k vlastním potřebám. Musíte si ale dát pozor na to, abyste nepřekročili maximální povolený počet najetých kilometrů. Po uplynutí smluvené doby vracíte auto společnosti. Pak si samozřejmě můžete sjednat další smlouvu na zbrusu nový automobil. Bez starostí s prodejem toho stávajícího.

Zdroj médií: freepik

Podobné články