Jak dopadl test prémiových paliv 2020?

27. 3. 2021 5 min. čtení Tipy a rady

Tankováním prémiových paliv uděláte svému vozu radost. Možná se to neprojeví na výkonu ani spotřebě, ale čistotu a zdraví motoru tím jednoznačně podpoříte.

Prémiová paliva

Prémiová paliva, na rozdíl od těch standardních, obsahují větší množství aditiv a díky tomu lépe čistí motor. Tím pomáhají prodlužovat jeho draví a životnost. Pokud vlastníte benzinový vůz, který by měl podle doporučení od výrobce jezdit na palivo s 95 oktany, můžete natankováním benzínu s vyšším oktanovým číslem pročistit nejen vstřikovače, ale i další části palivové soustavy.

Prémiová paliva pro dieselové motory se od běžných nemusí lišit cetanovým číslem, ale hlavně aditivy, která obsahují. I občasné natankování prémiové nafty může výrazně prospět stavu motoru a v některých případech příznivě ovlivní i výkon.

Vytvořte z běžného paliva prémiové pomocí aditiv

Testování prémiových paliv

Prémiová paliva nabízí v České republice většina kvalitních řetězců čerpacích stanic. Pokud se budete dívat po stojanech s naftou, najdete na stanicích OMV MaxxMotion Diesel, MOL vám nabídne EVO Diesel+, Benzina Verva Diesel a Shell pak Shell V-Power Nitro+. Všechna zmíněná paliva se vyznačují cetanovým číslem s hodnotou až 60 a jsou bez přídavku biosložky, která může motory nadměrně zanášet.

Prémiový benzín najdete pod označením Shell V-Power Nitro+ Racing u stanic Shell, Verva 100 u Benziny a OMV MaxxMotion 100+ u čerpaček OMV. Všechna tato paliva spadají do kategorie 98+ a navíc neobsahují rostlinnou složku v podobě etanolu jako tomu je u většiny 95 oktanových paliv.

Prémiová paliva jsou každoročně testovaná Českou obchodní inspekcí. V průběhu posledních let jejich kvalita kontinuálně stoupá. V letech 2019 a 2020 bylo při testech prémiových paliv zjištěno pouze minimální množství prohřešků, které ale většinou nebyly závažného charakteru.

Zdroj médií: freepik

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?