PRÁCE 🧰

Fabryku Robotów milují fanoušci sci-fi světa i National Geographic

11. 12. 2024 3 min. čtení diskuze (0) Aktuality Tipy a rady Kam na výlet Rádce motoristy Tipy na výlety Polsko Opolí a Opolské vojvodství

Netrpělivě jsme přešlapovali před branou nenápadného domku, na který upozorňovala menší plechová cedule. Za několik chvilek se přiřítilo auto, ze kterého vystoupil sám zakladatel a majitel Fabryky Robotów. Tohle unikátní muzeum vzniklo právě díky jeho šikovným rukám, smyslu pro detail a neuvěřitelné vášni pro sci-fi svět!

Fabryku Robotów milují fanoušci sci-fi světa i National Geographic

Mimoni, Vetřelci i Star Wars na jednom místě

Sebastian Kucharski se pod vousem nenápadně usmíval. Asi tušil, že návštěvníci, kteří do jeho muzea přijíždějí, většinou mají alespoň nějaké povědomí o tom, co je čeká. A taky moc dobře věděl, že číst o něčem je na míle vzdálené reálnému zážitku, který si návštěvníci jeho vlastnoručně vyrobeného sci-fi světa odnesou.

Na úvod nám úsměv na tváři vykouzlily postavičky Mimoňů, které Sebastian „převlékl“ do kostýmů (super)hrdinů. Z rohu na nás vykukoval robot VALL-I, s jehož věrnou, avšak menší a interaktivní kopií se během prohlídky ještě minimálně jednou potkáte. Ve skleněných vitrínách si můžete prohlédnout věrné kopie dinosaurů, ale i postav (a strojů) z Hvězdných válek, Avengers, Predátora nebo Vetřelce.

Jak je to s otevírací dobou Fabryky Robotów? Od listopadu do března je muzeum robotů zavřené. Své brány otevírá v dubnu, a to pouze během neděle. V květnu a červnu se sem můžete vypravit kdykoliv během víkendu. Hlavní sezóna nicméně začíná o prázdninách, kdy je muzeum otevřeno i ve všední dny (viz otevírací doba ve fotogalerii pod článkem).

Některé sochy jsou hotové za víkend, na jiných pracoval několik let

Sebastian nás provádí jednotlivými expozicemi a my se nestačíme divit jeho zručnosti a citu pro detail. U jednotlivých soch najde návštěvník tabule, na kterých je napsáno, jakým filmem je konkrétní model inspirovaný a jak dlouho jeho majiteli trvalo sochu vyrobit. Kromě miniaturních sošek tady najdete i megalomanské a několik metrů vysoké sochy, které od svých 16 let staví. A to v garáži, kde dle jeho slov vznikají ty největší projekty. A my mu musíme dát za pravdu!

Sebastian není jenom nadšený fanoušek sci-fi, ale taky umělec s neuvěřitelným citem pro maličkosti. Součástky (většinou automobilový šrot a další ocelový odpad určený k recyklaci) pro jednotlivé sochy sbírá na zhruba padesátce vrakovišť po celém Polsku, Slovensku i Česku. Výrobě autentických (a často i pohyblivých) soch se věnuje již více než 36 let. Zatímco některé sošky má hotové během volného víkendu, jiné modely mu zabraly i sedm let!

Sebastiana milují fanoušci i National Geographic

Raritou je nejen anděl smrti, kterého Sebastian vlastnoručně vyvařoval elektrodou, ale taky originální meč, který se objevil v rukou predátora ve stejnojmenném filmu. Expozice zahrnuje i několik dalších artefaktů, které nenajdete nikde jinde v Evropě. Není se proto čemu divit, že jeho muzeum sbírá jedno ocenění za druhým.

Jen pro představu – National Geographic jeho expozici označilo jako „Zázrak Polska“. V listopadu letošního roku navíc získal titul „Nejlepší turistický produkt Opolského vojvodství“ a více než 60 000 fanoušků pro něj hlasovalo v online anketě, kterou s přehledem vyhrál.

Návštěvníky tady totiž fascinují jeho originální a ručně vyráběné sochy, které nespojují jenom tlumiče, ocelová lana, převodovky, spojky nebo písty válců a ojnice, ale především šikovnost jednoho skromného muže, který proměnil svůj koníček v pravou a nefalšovanou vášeň, za níž se sjíždějí zvědaví návštěvníci z celého světa!

Praktické info závěrem: Vstupné do Fabryky Robotów je zdarma pro děti do tří let. Za klasickou vstupenku pro dospělého zaplatíte 29 PLN (cca 170 Kč). Skupiny nad 15 osob platí zvýhodněné vstupné 23 PLN (cca 135 Kč). Rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti vás vyjde na 100 PLN (cca 590 Kč). V muzeu se můžete zdržet, jak dlouho chcete. A pokud budete mít štěstí, o jednotlivých sochách vám povypráví sám Sebastian.

Zdroj info: Redaktoři Portálu řidiče.
Zdroj médií: Vendula Flassig Vrablová.

Podobné články