Netrpělivě jsme přešlapovali před branou nenápadného domku, na který upozorňovala menší plechová cedule. Za několik chvilek se přiřítilo auto, ze kterého vystoupil sám zakladatel a majitel Fabryky Robotów. Tohle unikátní muzeum vzniklo právě díky jeho šikovným rukám, smyslu pro detail a neuvěřitelné vášni pro sci-fi svět!
Fabryku Robotów milují fanoušci sci-fi světa i National Geographic
Články na téma objevujeme Opolí:
- Fabryka Robotów: Unikátní místo, kde ožívají legendy sci-fi - právě čtete
- Zámek Moszna zaujme nejen milovníky Harryho Pottera
- Recenze hotelu Szara Willa: Jak se nám tady líbilo?
- Zoo Opolí láká na nový vodní svět i překrásná zvířata
- Tipy přímo od redakce: Co vidět a zažít v polském Opolí?
Mimoni, Vetřelci i Star Wars na jednom místě
Sebastian Kucharski se pod vousem nenápadně usmíval. Asi tušil, že návštěvníci, kteří do jeho muzea přijíždějí, většinou mají alespoň nějaké povědomí o tom, co je čeká. A taky moc dobře věděl, že číst o něčem je na míle vzdálené reálnému zážitku, který si návštěvníci jeho vlastnoručně vyrobeného sci-fi světa odnesou.
Na úvod nám úsměv na tváři vykouzlily postavičky Mimoňů, které Sebastian „převlékl“ do kostýmů (super)hrdinů. Z rohu na nás vykukoval robot VALL-I, s jehož věrnou, avšak menší a interaktivní kopií se během prohlídky ještě minimálně jednou potkáte. Ve skleněných vitrínách si můžete prohlédnout věrné kopie dinosaurů, ale i postav (a strojů) z Hvězdných válek, Avengers, Predátora nebo Vetřelce.
- Mohlo by vás zajímat: Škoda muzeum nově vystavuje model 1100 OHC Coupé a další zajímavé kousky z motorsportu
Některé sochy jsou hotové za víkend, na jiných pracoval několik let
Sebastian nás provádí jednotlivými expozicemi a my se nestačíme divit jeho zručnosti a citu pro detail. U jednotlivých soch najde návštěvník tabule, na kterých je napsáno, jakým filmem je konkrétní model inspirovaný a jak dlouho jeho majiteli trvalo sochu vyrobit. Kromě miniaturních sošek tady najdete i megalomanské a několik metrů vysoké sochy, které od svých 16 let staví. A to v garáži, kde dle jeho slov vznikají ty největší projekty. A my mu musíme dát za pravdu!
Sebastian není jenom nadšený fanoušek sci-fi, ale taky umělec s neuvěřitelným citem pro maličkosti. Součástky (většinou automobilový šrot a další ocelový odpad určený k recyklaci) pro jednotlivé sochy sbírá na zhruba padesátce vrakovišť po celém Polsku, Slovensku i Česku. Výrobě autentických (a často i pohyblivých) soch se věnuje již více než 36 let. Zatímco některé sošky má hotové během volného víkendu, jiné modely mu zabraly i sedm let!
- Přečtěte si také: Vánoční trhy v Opolí nám učarovaly! Po jejich návštěvě budete vonět kouřem a ochotně tady necháte půl výplaty
Sebastiana milují fanoušci i National Geographic
Raritou je nejen anděl smrti, kterého Sebastian vlastnoručně vyvařoval elektrodou, ale taky originální meč, který se objevil v rukou predátora ve stejnojmenném filmu. Expozice zahrnuje i několik dalších artefaktů, které nenajdete nikde jinde v Evropě. Není se proto čemu divit, že jeho muzeum sbírá jedno ocenění za druhým.
Jen pro představu – National Geographic jeho expozici označilo jako „Zázrak Polska“. V listopadu letošního roku navíc získal titul „Nejlepší turistický produkt Opolského vojvodství“ a více než 60 000 fanoušků pro něj hlasovalo v online anketě, kterou s přehledem vyhrál.
Návštěvníky tady totiž fascinují jeho originální a ručně vyráběné sochy, které nespojují jenom tlumiče, ocelová lana, převodovky, spojky nebo písty válců a ojnice, ale především šikovnost jednoho skromného muže, který proměnil svůj koníček v pravou a nefalšovanou vášeň, za níž se sjíždějí zvědaví návštěvníci z celého světa!
Zdroj médií: Vendula Flassig Vrablová.