Co je potřeba k půjčení karavanu nebo obytného vozu

2. 6. 2021 5 min. čtení Tipy a rady

V případě, že nejste vlastníky obytného vozu nebo karavanu, ale chtěli byste si cestování s domkem na kolečkách užít nebo vyzkoušet, můžete si jeden bez problémů půjčit. Co k tomu budete potřebovat?

Co je potřeba k půjčení karavanu nebo obytného vozu

Jak si půjčit karavan nebo obytný vůz

Pokud si chcete půjčit karavan, měli byste si dostatečně dopředu určit termín, kdy byste rádi na dovolenou vyrazili. Vzhledem k tomu, že cestování s karavanem nebo obytňákem zažívá poslední dobou boom, jsou vozy v půjčovnách často zamluvené dlouho dopředu. Některé půjčovny navíc (hlavně v sezóně) umožňují půjčení pouze na delší dobu. Přes léto se vám může stát, že karavan pouze na prodloužený víkend neseženete a minimální dobou, na kterou vám ho půjčovna nabídne, bude celý týden.

Podmínky půjčení

Abyste si mohli karavan nebo obytňák půjčit, bude třeba sepsat smlouvu s půjčovnou. Z té zjistíte, co všechno máte v ceně. Ověřit byste si měli například to, jestli je uzavřené havarijní pojištění. Pokud ne, měli byste si ho po dobu dovolené zajistit. Stejně tak byste si měli obstarat mezinárodní řidičský průkaz, pokud plánujete vyrazit i do zahraničí.

Online inzerce obytných vozů k pronájmu

Cena za půjčení obytného vozu nebo karavanu

Ceny za půjčení obytného vozu nebo karavanu se liší podle jejich velikosti nebo vybavení. Za půjčení obytného vozu zaplatíte v průměru víc, než kolik dáte za karavan.

Půjčení menší obytné dodávky vás bude stát kolem 1 500 Kč/den. Větší a lépe vybavené obytňáky stojí většinou v rozmezí 3 000–5 000 Kč/den. Většina půjčoven nabízí ale zvýhodněné sazby pro dlouhodobější pronájmy.

Karavany pořídíte za cenu 1 000–2 500 Kč za den. Musíte ale počítat s tím, že budete potřebovat i vlastní auto, za které přívěs zapřáhnete.

Při výpůjčce karavanu nebo obytňáku musíte počítat i s platbou zálohy (kauce). Ta se může pohybovat od 5 do 30 tisíc korun. Pokud se vypůjčenému vozu nic nestane, dostanete tyto peníze zpět.

Co je potřeba k půjčení karavanu a obytňáku

Chcete-li si půjčit karavan, měli byste si ověřit, že na něj máte dostatečné řidičské oprávnění. Pokud se váha celé sestavy vejde do 3,5 tuny, bude vám stačit řidičák skupiny B. Když bude celková váha vyšší, musíte mít navíc i skupinu E.

Abyste mohli vyrazit s karavanem na cestu, měli byste si také ověřit maximální přípustnou hmotnost přípojného vozidla pro vaše auto. Tuto informaci najdete v technickém průkaze. Další věcí, která vám nesmí chybět, je tažné zařízení, na které karavan připojíte.

Zdroj médií: freepik

Podobné články