Cesta do Itálie autem aneb na co si dát pozor?

31. 7. 2021 3 min. čtení Tipy a rady

Vůně pravé italské pizzy už z dálky láká, jenže ještě než vyrazíte na cestu, je fajn si pohlídat pár věcí, abyste později nebyli překvapeni.

Cesta do Itálie

Články na téma nejlepší cesty autem na dovolenou:

  1. Jaká je nejlepší cesta autem do Chorvatska?
  2. Cesta autem do Itálie - právě čtete
  3. Tipy pro cestu autem do zahraničí aneb Jak zvládnout dlouhou cestu

Léto je konečně tady, a co jiného podniknout, než vyrazit na pořádnou koupačku k moři. Pokud nechcete být jako každý druhý Čech a vyrazit do Chorvatska, pak si můžete zvolit poměrně bližší variantu a tou je Itálie. Samozřejmě to, že pojedete autem vám umožní si cestu naplánovat podle sebe a to včetně všech zastávek.

Pozor na vstupní omezení do země

To nejdůležitější co si musíte před cestou do Itálie pohlídat, jsou platné cestovní podmínky. Vzhledem k trvající pandemii koronaviru se podmínky občas mění ze dne na den, a tak je nutné pro jistotu sledovat stránky Ministerstva zahraničí, kde objevíte aktuální informace. V současné době platí, že je nutné mít u sebe platný negativní test na koronavirus, doklad o prodělání nemoci, případně doložit certifikát o absolvování plného očkování. A zároveň je nutné vyplnit elektronický formulář digital Passenger Locator Form.

Vyrážíme autem do Itálie

Kudy se nejlépe dopravit do Itálie záleží především na tom, z jakého koutu Česka vyrážíte. Druhým stěžejním údajem je cíl. Podle toho si snadno můžete zadat do plánovače tras svou cestu a hned uvidíte, která bude ta nejrychlejší nebo nejlepší. S největší pravděpodobností pojedete vždy přes Rakousko a to buď přes Salzburg nebo Vídeň.

Na cestu je vhodné se připravit i co se týká paliva. Před započetím cesty natankujte v Čechách plnou nádrž a vypočítejte si, kde bude vhodné natankovat další. Nutno podotknout, že v Itálii jsou pohonné hmoty trošku dražší než u nás, ale zas to neznamená, abyste si kufr napakovali kanystry s pohonnými hmotami. Což se mimo jiné nesmí a jsou za to tvrdé pokuty a tresty, včetně odnětí svobody.

Nezapomeňte si koupit i rakouskou dálniční známku (ta je papírová a lepí se na sklo, pokud byste kupovali tu online, tak mějte na paměti, že její platnost začíná až 18. den od koupě, kvůli odstoupení od smlouvy), zatímco v Itálii budete na dálnicích platit mýtné. Cena se počítá vždy za úsek, který zdoláte a platí se klasicky v mýtných branách. Výše mýtného se pohybuje zhruba 8 euro za 100 kilometrů. Jestliže plánujete zůstat na severu, pak se mrkněte, jestli nebude nutné platit za průjezd nějakými tunely, které se nachází v alpských oblastech.

Parkování

V centru měst může být parkování složitější, protože většina takových míst je na modré zpoplatněné zóně, kde navíc často můžete stát jen omezený počet hodin. Do toho nekonečně zacpané ulice a nekonečné množství jednosměrek, ve kterých by se člověk hnedle ztratil. Pokud si chcete ušetřit nervy a především čas, pak raději auto zanechejte zaparkované na okraji města a do centra se vydejte hromadnou dopravou.

Zdroj médií: Pixabay
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články