S čím vám pomůže sada na opravu pneumatik?

29. 4. 2022 2 min. čtení Tipy a rady Jak vybrat pneu Oprava pneu Rádce motoristy

Některé vozy nemusí ze zákona vozit rezervní kolo. Místo toho v zavazadlovém prostoru najdeme lepící sadu na opravu pneumatik. Co všechno obsahuje a jak dokáže pomoct?

Co dokáže opravná sada na pneu

Defekt se může stát komukoliv z nás. Avšak víte, jak se v takové situaci vlastně chovat? I přes to, že se o pneumatiky staráte, stejně se tomu nevyhnete. Dřív nebo později defekt dostihne každého. Častou příčinou defektu je například jízda na nekvalitním povrchu, cizí ostrá tělesa na vozovce nebo například nevhodné parkování u obrubníku. Naštěstí jde takový problém řešit, a to jednoduchým způsobem.

Lepící opravná sada na pneu

Sada na opravu pneumatik je jeden ze tří způsobů, jak se popasovat s defektem. Naštěstí je tento způsob ze všech tří nejrychlejší. Nejhlavnější v opravné sadě na pneumatiky je těsnící hmota. Ta obsahuje směs na vzduchu tuhnoucích polymerů a dalších činitelů. Dále v sadě na opravu pneumatik najdete také hadičku, kterou dostanete tuhnoucí směs do pneumatik a v neposlední řadě malý přenosný kompresor, kterým dohustíte pneumatiku na předepsanou hustotu. Takový kompletní set vás vyjde na zhruba 2000 korun, počítejte ale s tím, že tato sada není pouze jednorázová a jde ji používat několikrát.

Kromě této opravné sady se na trhu vyskytují ještě další dva typy - opravný sprej a opravný kit set. Použití opravného spreje je jednoduché a spočívá pouze v uvolnění ventilku a nastříkání směsi rovnou do kola. Opravný kit set je asi nejsložitější ze všech tří variant. Jeho nízká cena se bohužel vykompenzuje časem, který nad celou opravou defektu kola strávíte.

Jak používat sadu na opravu pneumatik?

První typ sady na opravu defektu pneumatiky se používá jednoduše. Z konce černé čepičky odšroubujete nástavec a použijete ho k vyjmutí vložky z ventilu děravé pneumatiky. Přiloženou hadičku následovně připojíte jedním koncem k lahvi těsnící hmoty a druhým koncem k ventilu pneumatiky. Z lahve vymáčknete těsnící hmotu. Pomocí kompresoru dohustíte pneumatiku na předepsaný tlak. Nakonec hadičku vyjmete a zpátky našroubujte vložku ventilu.

Opravnou sadu však nemusíte používat pouze na pneumatiky. Dá se uspokojivě využít i při opravě míčů či nafukovacích matrací a hraček.

Zdroj info: AZ pneu, Cars Guide. Zdroj médií: Depositphotos.
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča snila o tom být ekologem - láska k autům ji ale přivedla na jinou cestu. Od školy si chodívá odpočinout na garáž, kde opravuje svého mazlíka.

Podobné články