Pravidla užití zelené převozní značky na silnici

4. 4. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

Na silnicích jste už někdy určitě viděli auta, která měla na zadním skle přilepenou zelenou značku. Takové značky jsou k vidění zejména u nových aut, která nemají registrační značku a jejich majitelé si je chtějí přihlásit sami v místě svého bydliště.

Existuje mnoho otázek, které vám nemusí být jasné ohledně užití zelené převozní značky, a tak si dnes na některé z nich odpovíme. Zelený papír je vždy opatřen písmenem, které označuje okres a číslicemi, které označují pořadové číslo značky. Na zeleném papíře se také nachází podpis a razítko autosalonu, kde bylo auto koupeno, včetně data vystavení.

Převozní značka není považována za stálou značku. Slouží tedy jako dočasná, a tak její platnost je pouze deset dní. Za tu dobu musí být auto přihlášeno na příslušný úřad, kde bude také vydána stálá registrační značka pro vozidlo. Zapomeňte tedy na to, že byste se s novým autem jen se zelenou značkou vydali do zahraničí - to je nesmysl a měli byste velký problém.

Smysl převozní značky popisuje i zákon č. 243/2001 Sb., §21 odst. 4) „Tabulky zvláštní registrační značky pro jednorázové použití s omezenou platností přidělí registrační místo prodejci vozidla, který jimi vybavuje prodaná vozidla jednotlivým zákazníkům, k vykonání potřebné jízdy do místa registrace vozidla. Na tabulce je vyznačena platnost registrační značky, která je stanovena na 10 dnů od jejího vydání. Prodejce nebo registrační místo, které tabulku zvláštní registrační značky pro jednorázové použití s omezenou platností vydalo, na ni vyznačí, v místě k tomu určeném, datum vydání. Zápis potvrdí otiskem razítka a podpisem oprávněné osoby.“

Důležité, jak již bylo řečeno, je fakt, že s autem v žádném případě nesmíte do zahraničí. Zelená značka opravňuje jízdu pouze na území České republiky. Co se týká převozu dalších osob, to je bez omezení. Pokud by vás náhodou zastavila police při běžné kontrole - nepanikařte, žádnou pokutu nedostanete. Jen nezapomeňte u sebe vozit smlouvu o koupi vozu a fakturu. Tyto dokumenty slouží jako dočasná náhrada malého technického průkazu a zelené karty.

Zdroj médií: Pixabay.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je foťák v ruce. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?