Koenigsegg Regera stanovil nový rekord

28. 9. 2019 1 min. čtení Aktuality Koenigsegg

Nedávno jsme se dozvěděli, že Bugatti se podařilo pokořit s Chironem rekord mezi sériově vyráběnými automobily v maximální rychlost. Teď na sebe zase pozornost upoutal Koenigsegg.

Zrychlení Koenigseggu

Maximální dosažená rychlost Chironu zůstala nepřekonána, ale padl jiný a dost možná i více vypovídající o schopnostech vozu. Koenigsegg totiž zrychlil na 400 km/h a následně zpomalil zpět na nulu za 31,49 sekundy. Ono se to možná takhle nezdá, ale na zmíněnou rychlost se auto dostalo za 22,87 sekundy!

Jednoduchou matematikou zjistíme, že následné brzdění bylo skutečně brutální, odehrálo se v čase 8,62 s a dost by nás zajímala teplota, na kterou se zahřály kotouče. Z celkové vzdálenosti, kterou Koenigsegg k rekordu potřeboval (2048,46 metrů), bylo brzdění dlouhé 435,26 metrů.

Převodovka? Není

Regera je samozřejmě pekelně rychlé auto díky tomu, že je skvěle postavené a vybavené spalovacím motorem a třemi elektromotory. Nemá ani převodovku, má spíše něco, co by se dalo nazvat "silně upravený hydrodynamický měnič točivého momentu". Celkový výkon auta je 1,11 MW (!) a krouticí moment dosahuje hodnoty 2000 Nm.

Zdroj médií: en.wheelsage.org
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články