Formule 1 pro příští rok: více předjíždění a levnější monoposty

2. 11. 2019 2 min. čtení Aktuality

Nejslavnější automobilové závody na světě, tedy seriál Formule 1, prochází krizí. Organizátoři v podstatě zabili zvuk vozů, který tvořil podstatnou část zážitku, pravidla jsou celkově dost svazující a není prostor pro invenci. K tomu přidejte občas dost podivné rozhodování vedení závodu o incidentech na trati a namísto vzrušující show máte přetechnizovanou nudu.

Formule 1 pro příští rok: více předjíždění a levnější monoposty

V poslední době se ale zdá, že se věci přeci jen mění k lepšímu. Letošní vozy jsou rychlejší, než loňské a příští sezóna má přinést další úpravy pravidel, které zvýší atraktivitu.

Formule 1

Aerodynamická přitažlivost

Pokud jedou dva vozy za sebou, tak ten přední sice tomu zadnímu rozráží vzduch, na druhou stranu tím negativně ovlivňuje jeho aerodynamickou přilnavost, snižuje ji až o 50 %. Tvar zadního přítlačného křídla tak bude přepracován a nové vozy nemají tolik ovlivňovat turbulencemi auta za sebou. Nějaký negativní vliv tam stále bude, ale sníží se zhruba pětkrát. To bylo samozřejmě ověřeno testováním na modelu v aerodynamickém tunelu.

Důležitou komponentou, která projde změnou, budou kola. Na 18" ráfcích, opatřených aerodynamickými kryty, budou nízkoprofilové pneumatiky. Přepracován bude i spodek monopostu, který má zvýšit sílu, která ho tlačí k zemi.Vozy celkově ztěžknou, čímž se logicky o něco málo zpomalí. 

Formule 1

Finanční limity

Největší výzvou ale bude finanční limit, který bude mít každý tým. Ten bude zastropovávat výdaje týmů na sezonu. Ty nebudou  moci přesáhnout 175 milionů dolarů (cca 4 miliardy korun), přičemž v současné době se ty největší týmy blíží výdajům téměř 500 milionů dolarů (11,5 miliard korun). Do tohoto budgetu se nebudou započítávat výdaje na marketing, platy jezdců a tři nejvyšší platy v rámci celého týmu.

Zdroj médií: motor1.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?