Dálniční poplatky a mýto v Belgii

3. 9. 2022 2 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Cestování do zahraničí Mýtné cestou na dovolenou

Na dovolenou do Belgie nemusíte jako občan České republiky vyřizovat žádné vízum ani pobytové povolení. Jak je to však s dálničními poplatky a mýtem?

Dálniční poplatky Belgie

Články na téma dálniční poplatky v zemích:

  1. Dálniční poplatky Itálie
  2. Dálniční poplatky Belgie - právě čtete
  3. Dálniční poplatky Švýcarsko
  4. Dálniční poplatky Litva
  5. Dálniční poplatky Dánsko
  6. Dálniční poplatky Polsko

Na západu Evropy, mezi Francií, Lucemburskem, Německem a Nizozemskem leží na ploše 30 529 km² Belgické království s hlavním městem Bruselem - často přezdíván jako hlavní město Evropy. A to nejen protože zde sídlí NATO a Evropská Unie. Belgie je šestou nejhustěji osídlenou zemí v Evropě. Za volant můžete sednout s 0,5 ‰ alkoholu. Za překročení tolerance začínají pokuty na 150 eurech a odebrání řidičáku na 3 až 6 hodin. K běžné povinné výbavě pak v Belgii přibalte ještě hasící přístroj.

Přehled Belgických dálnic

Mýto a dálniční poplatky Belgie

Dálniční síť v Belgii sčítá celkem 1 747 km a hned po Nizozemsku vlastní druhou nejhustší síť dálnic v celé Evropě. Jelikož Belgie patří do systému Eurovignette, platí mýtné poplatky pouze vozidla s hmotností nad 12 tun. V Belgii se za použití dálnice v osobním automobilu žádné poplatky neplatí. Zpoplatněn je pouze tunel Liefkenhoesk v Antverpách. Cena se odvíjí od výšky vozidla, tudíž za vozidlo do 2,5 metru do výšky zaplatíte 3,5 EUR. Do 3 m 6 EUR, nad 3 m (06:01 – 21:59) 19 EUR a od 22:00 do 6:00 6 EUR.

Na Belgických dálnicích je povolená maximálně rychlost 120 km/h, kterou každý opravdu striktně dodržuje, stejně tak i 50 km/h v obci. Při překročení rychlosti do 10 km/h zaplatíte pokutu od 55 eur, které můžete zaplatit na místě. Pokud pokutu na místě nezaplatíte, připočítává se k ní ještě kauce ve výši 110 eur. V případě, že odmítnete pokutu nebo kauci zaplatit, může být vaše auto zadrženo a do 4 dnů pak zabaveno. Při překročení rychlosti o 20 km/h je pokuta od 100 eur, překročení o 50 km/h vás pak vyjde na 300 eur a víc.

Zdroj info: Tolls, Dálniční známky, Eurovignette,.
Zdroj médií: Depositphotos, Wikipedie.
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča snila o tom být ekologem - láska k autům ji ale přivedla na jinou cestu. Od školy si chodívá odpočinout na garáž, kde opravuje svůj německý šestiválec

Podobné články