Sedadla v autě - alcantara, kůže nebo textil?

31. 8. 2022 7 min. čtení Tipy a rady

Materiál sedadel rozděluje motoristy na několik skupin. Jedni nedají dopustit na praktičnost a cenu textilu, jiní mají raději luxusní pocit, který dokáže navodit kůže. Své by mohli k tématu jistě říct i majitelé aut, kteří svá pozadí hýčkají Alcantarou. No a pak jsou tu ti, kterým je to tak nějak jedno.

Jasně, možná by se dalo říct, že k vozům vyšších tříd patří spíš ta kůže, obyčejnější vozy se spokojí s textilem a Alcantara má nádech spíše sportovna. Ale není to tak jednoduché a leckdo na volbu materiálu klade velký, často až zásadní důraz.

Textilní sedačky

Klasika, která neurazí ani nenadchne. Asi tak by se dala specifikovat role textilního materiálu na sedadlech. Samozřejmě, když srovnáme devadesátková sedadla z Felicie s těmi dnešními, tak si nelze nevšimnout, že i tady se odehrál jistý pokrok. Jak v kvalitě, tak i v designu. Prošívaná záda a kombinace materiálů různých barev i povrchů udělají kolikrát z obyčejné sedačky plnohodnotnou součást interiéru, na kterou je radost pohledět.

Vybírejte kvalitní potahy autosedaček

Textilní sedadla

Výhody? Prakticky nulové požadavky na údržbu. Tedy tak dlouho, dokud si nevylijete kafe do klína. Na textilu, zejména světlém, se každá nečistota podepíše a jednou za čas tak není od věci vzít vodní vysavač a nechat interiér trochu prokouknout. Na druhou stranu, pokud to neuděláte, nic se nestane. Akorát budete mít špinavou sedačku.

Jemňoučká Alcantara

Alcantara je syntetický materiál, který je velice příjemný na omak a působí docela hodnotně. Jeho cena není malá, často dokonce převyšuje kůži, ale umí se odměnit dlouhou životností. Údržba Alcantary je dost podobná, jako u klasického textilního potahu. Časem se používáním začnou tvořit žmolky, ale jejich odstranění je otázkou chvilky. Tedy za předpokladu, že máte k dispozici přístroj, který stojí pár stokorun a je podobný holicímu strojku.

Alcantara v kombinaci s kůží

Hodně často se Alcantara používá v kombinaci buď s textilem nebo s kůží. Sportovní vozy využívají tento materiál i na interiérové povrchy, případně na věnec volantu. Na straně nevýhod stojí již zmíněná cena a s tím spojené i dražší opravy v případě třeba propálení cigaretou či prodření.

Kožená sedadla do auta

Ta jediná a opravdová. Nezaměnitelná vůně a při správné péči skvělá odolnost. Koženým sedadlům se v jistých směrech nic nevyrovná, hlavně tedy v tom pocitu. Kožená sedadla mají zkrátka šmrnc. Nevýhodou je nutnost pravidelně o materiál dbát, aby si zachoval vláčnost. Jakmile kůže vyschne, začne praskat a její užitná i estetická hodnota rapidně klesá.

Kožená sedadla

Poslední roky přinesly i spoustu náhražek, které vypadají na první pohled stejně. Odpadá i nutnost pravidelné péče, ale opravdová kůže to zkrátka není. Poctivé hovězině se nic nevyrovná, ačkoliv v zimě studí, v létě se k ní lepí záda, ale i to už se podařilo vyřešit. A poměrně jednoduše. Vyhřívané sedačky v kombinaci s ventilací a perforací jsou super. Tedy, dokud se vám na ně nevylije něco, co perforací proteče dovnitř. Opět varujeme - opravy jsou drahé, ačkoliv kůže se spíše ošoupe a prodře třeba od kovových materiálů jako jsou třeba cvočky na kalhotách.

Podobné dilema možná řešíte i u vás doma

Stejnou situaci, co vybrat za sedadla v autě, jste možná v minulosti zažili nebo řešíte při výběru vhodné pohovky nebo gauče k vám do obýváku nebo třeba kanceláře. Stačí se ale zamyslet nad stejnými úvahami, jako jsme nastínili v předchozích částech a jistě vyberete ten vhodný typ právě pro vás.

Máte děti a hrozí upatlání sedačky od čokolády nebo pudinku? Zvolte koženou sedačku! Chcete designovou pohovku hodící se do vašeho stylového interiéru? Zaměřte pozornost na pohovky z kvalitního textilního materiálu, který bývá v různých dekorech a barvách. Měkké posezení bez pocení vašeho pozadí nabídne příjemná alcantara, za kterou si ale připlatíte. A vybírat můžete také sedačky podle stylu vašeho interiéru. Do luxusního interiéru "ala Anglie" padne jako ulitá elegantní sedačka typu Chesterfield. Do interiéru ve skandinávském stylu vybírejte sedačku, která bude již podle vzhledu v "souladu s přírodou". Tedy např. v bílé nebo šedé barvě, s dřevěnými detaily (např. dřevěné nožky nebo madla). 

Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?