PRÁCE 🧰

Zatímco v Česku už řidičák fyzicky vozit nemusíte, v zahraničí tahle povinnost stále platí

3. 12. 2024 2 min. čtení diskuze (0) Aktuality Tipy a rady Rádce motoristy Cestování do zahraničí Autoškola a řidičský průkaz Mezinárodní řidičský průkaz

Již téměř rok mohou tuzemští řidiči brázdit silnice bez řidičského průkazu, techničáku, ale i zelené karty nebo občanky. Pokud je zastaví policejní hlídka, stačí se prokázat dokumentem s fotografií nebo jiným alternativním způsobem. Tahle pravidla ovšem platí pouze v Česku. Při překročení hranic je potřeba mít doklady stále fyzicky u sebe.

Zatímco v Česku už řidičák fyzicky vozit nemusíte, v zahraničí tahle povinnost stále platí

Články na téma řidičský průkaz:

  1. Jak je to s řidičským průkazem u nás a v zahraničí? - právě čtete

Řidičák v Česku vs. řidičák v zahraničí

Pokud vás v posledních měsících zastavila policejní hlídka, s největší pravděpodobností už po vás řidičský průkaz k předložení vůbec nepožadovala. Zajímala ji pouze vaše totožnost, kterou lze doložit třeba občankou v mobilu. Tu si nahrajete třeba do aplikace eDoklady. Kromě občanského průkazu by se v ní mohly nově objevit i další doklady (např. kartička pojištěnce).

Zákon připouští i alternativní formu prokázání totožnosti, a to například nadiktováním rodného čísla. Osobní zkušenost s touto situací ovšem nemáme, takže nemůžeme stoprocentně říci, že u hlídek prochází. Výše uvedená pravidla platí pro řidiče od letošního roku. To ovšem pouze při cestách po Česku. V zahraničí je potřeba mít řidičák, občanku, ale i zelenou kartu, coby doklad o platném povinném ručení, stále u sebe.

Mohlo by vás zajímat: Řidičák bude možno mít v budoucnu v mobilu. Nová pravidla navrhla Evropská komise. V platnost by měla vejít v průběhu roku 2025.

Co vám hrozí za řízení bez řidičského průkazu?

Řidičský průkaz je nutno mít při cestách do zahraničí u sebe. To samé stále platí i pro občanku a zelenou kartu. V případě, že vás při namátkové kontrole zastaví zahraniční policejní hlídka, může vám udělit nemalou pokutu za řízení bez řidičského průkazu. Zatímco dřív bylo její vymáhání poněkud komplikované (k zaplacení došlo zhruba v 60 %), nově už se zaplacení vysoké sankce nevyhnete.

Nová směrnice EU stanovuje, že vnitrostátní orgány v rámci EU by měly pachatele dopravních přestupků dohledat a potrestat po celém jejím území. A to ve velmi krátkém období. Členský stát, v němž ke spáchání přestupku došlo, bude mít 11 měsíců od data přestupku na vydání oznámení o dopravním deliktu. Výběr pokuty může převzít unijní země, v níž má pachatel bydliště. To ale za předpokladu, že byla udělena pokuta ve výši alespoň 70 eur a k jejímu zaplacení nedošlo po vyčerpání všech zákonných možností.

Praktický tip závěrem: Co když zjistíte, že máte v zahraničí propadlý řidičský průkaz? Bohužel i v tomto případě vás při policejní kontrole nemine tučná pokuta. V zahraničí totiž nesmíte řídit s prozatímním průkazem ani dočasným potvrzením.

Zdroj info: europa.eu, Ministerstvo dopravy.
Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články