Výběr střešního boxu na auto - Jak na to?

15. 10. 2020 9 min. čtení Tipy a rady

Rakev na auto neboli střešní box, je vcelku užitečná věc. Umí rozšířit přepravní kapacitu auta o slušný objem, a to za ne zas tak velký finanční obnos. Navíc se dá rakev i jen půjčit z půjčovny. Jenže jaký střešní box zvolit?

Střešní box

Výběr boxu podle obsahu

Tím nejdůležitějším při rozhodování by měl být druh nákladu, který se chystáte v střešním boxu převážet. Některé rodiny si nepořizují kombíky, ale raději třeba lacinější hatchback s tím, že když je potřeba převézt náklad, tak se dá na střechu rakev a je vyřešeno.

Dobře tedy rozmyslete, co se do kufru nevejde a bude v boxu. V případě zmíněné rodinky to bude asi kočárek, který vyžaduje širší box. Sportovněji zaměření asi sáhnou spíše po nějakém podlouhlém, který pojme lyže. Pozor, neřešte jen půdorysný rozměr, ale ohlídejte si i výšku.

Střešní boxy na auto v nabídkách e-shopů

Aby to unesl

Dalším faktorem, který je kruciální, je nosnost. Přeci jen jsou boxy většinou z plastu, který vydrží dost, ale ne všechno. Kdo k lyžím narve i zavařeniny, může být na prvním hrbolu nemile překvapen. Většinou jsou rakve dimenzovány na hmotnost převáženého nákladu od 50 do 75 kilogramů. To není až tak málo a obvykle to stačí. Navíc ty nejtěžší předměty by se přeci jen měly vézt v kufru, co nejblíže středu vozidla. Čím dál jsou od něj, tím větší je jejich vliv na jízdní vlastnosti.

Uchycení

Klasickým způsobem, jak box na střechu uchytit, je pomocí U-profilu. Není to nijak rychlé, ani pohodlné a je to spíše na delší uchycení. Rozhodně nechcete každý den rakev sundávat a dávat zase zpět.

Některé dražší boxy mají T-drážku, která ale vyžaduje speciální T-adaptéry, toto uchycení je o něco rychlejší. Nejlepší je ale rychloupínání. To lze řešit několika způsoby, které se mohou lišit podle výrobce.

Příslušenství pro střešní autoboxy

Otevírací mechanismus boxu

Některé střešní boxy se otevírají z jedné strany, jiné z obou a jsou i takové, které otevřete třeba jen zezadu. Tady už záleží vyloženě na preferencích zákazníka.

Pokud v boxu sem tam něco potřebujete najít, určitě chtějte otevírání z obou stran. Na převoz lyží pak stačí otevírání z jedné strany nebo zezadu.

Cena

S vyšší cenou samozřejmě můžete očekávat i lepší kvalitu, ale neplatí to vždy. Rozhodně nedoporučujeme šetřit, pokud hodláte jezdit s rakví na střeše třeba celé léto. Pokud naopak plánujete jen sem tam něco převézt, třeba kočárek, a většinu času bude box v garáži, tak nemá smysl investovat nějaké nesmyslné částky.

S cenou samozřejmě roste i celková robustnost a promyšlenost, včetně takových faktorů, jako je nižší aerodynamický odpor, který má vliv na spotřebu.

Zdroj médií: redakce.

Podobné články