Rakev na auto neboli střešní box, je vcelku užitečná věc. Umí rozšířit přepravní kapacitu auta o slušný objem, a to za ne zas tak velký finanční obnos. Navíc se dá rakev i jen půjčit z půjčovny. Jenže jaký střešní box zvolit?
Výběr střešního boxu na auto - Jak na to?

Články na téma příslušenství aut:
- Jak vybrat střešní box? - právě čtete
- Uchycení lyží v autě
- Druhy nosičů lyží a který na auto vybrat?
- Střešní koš neboli zahrádka na auto vám zvětší objem zavazadelníku
- Správné upevnění střešního boxu
- Test kamer do auta, která je ta nejlepší?
- Kam nejlépe umístit kameru do auta?
- Kamera do auta aneb jak vybrat tu správnou
- Praktický pomocník: ohřívač jídla do auta
- Druhy nosičů kol na auto a který vybrat?
- Hasicí přístroj do auta - jaký pořídit a kam ho v autě umístit?
- Nosič kol na tažné zařízení - podle čeho vybrat?
- Jak vybrat střešní nosič
- Fólie na auto - kolik stojí, kde to dělají, jak se o ni starat - již brzy
- Jak namontovat střešní nosič - již brzy
Výběr boxu podle obsahu
Tím nejdůležitějším při rozhodování by měl být druh nákladu, který se chystáte v střešním boxu převážet. Některé rodiny si nepořizují kombíky, ale raději třeba lacinější hatchback s tím, že když je potřeba převézt náklad, tak se dá na střechu rakev a je vyřešeno.
Dobře tedy rozmyslete, co se do kufru nevejde a bude v boxu. V případě zmíněné rodinky to bude asi kočárek, který vyžaduje širší box. Sportovněji zaměření asi sáhnou spíše po nějakém podlouhlém, který pojme lyže. Pozor, neřešte jen půdorysný rozměr, ale ohlídejte si i výšku.
Střešní boxy na auto v nabídkách e-shopů
Aby to unesl
Dalším faktorem, který je kruciální, je nosnost. Přeci jen jsou boxy většinou z plastu, který vydrží dost, ale ne všechno. Kdo k lyžím narve i zavařeniny, může být na prvním hrbolu nemile překvapen. Většinou jsou rakve dimenzovány na hmotnost převáženého nákladu od 50 do 75 kilogramů. To není až tak málo a obvykle to stačí. Navíc ty nejtěžší předměty by se přeci jen měly vézt v kufru, co nejblíže středu vozidla. Čím dál jsou od něj, tím větší je jejich vliv na jízdní vlastnosti.
Uchycení
Klasickým způsobem, jak box na střechu uchytit, je pomocí U-profilu. Není to nijak rychlé, ani pohodlné a je to spíše na delší uchycení. Rozhodně nechcete každý den rakev sundávat a dávat zase zpět.
Některé dražší boxy mají T-drážku, která ale vyžaduje speciální T-adaptéry, toto uchycení je o něco rychlejší. Nejlepší je ale rychloupínání. To lze řešit několika způsoby, které se mohou lišit podle výrobce.
Příslušenství pro střešní autoboxy
Otevírací mechanismus boxu
Některé střešní boxy se otevírají z jedné strany, jiné z obou a jsou i takové, které otevřete třeba jen zezadu. Tady už záleží vyloženě na preferencích zákazníka.
Pokud v boxu sem tam něco potřebujete najít, určitě chtějte otevírání z obou stran. Na převoz lyží pak stačí otevírání z jedné strany nebo zezadu.
Cena
S vyšší cenou samozřejmě můžete očekávat i lepší kvalitu, ale neplatí to vždy. Rozhodně nedoporučujeme šetřit, pokud hodláte jezdit s rakví na střeše třeba celé léto. Pokud naopak plánujete jen sem tam něco převézt, třeba kočárek, a většinu času bude box v garáži, tak nemá smysl investovat nějaké nesmyslné částky.
S cenou samozřejmě roste i celková robustnost a promyšlenost, včetně takových faktorů, jako je nižší aerodynamický odpor, který má vliv na spotřebu.