VIDEO: Bugatti Chiron a Porsche 911 v trochu netradičním crashtestu

14. 10. 2019 1 min. čtení Aktuality Bugatti

Rozbít auto při crashtestu je nutné i v době pokročilých počítačových simulací. Ani ty nejdůmyslnější totiž nejsou zcela přesné a výsledek se může od reality dost lišit.

VIDEO: Bugatti Chiron a Porsche 911 v netradičním crashtestu

Lego destrukce

Destrukce komplexní struktury, jako je moderní vůz, se těžko simuluje. Každá součást má nějakou pevnost, nějak při nárazu reaguje a ovlivňuje vše ostatní. To se simuluje opravdu těžko, i když ta možnost tu samozřejmě je.

Jak přesné jsou počítačové simulace, se rozhodl ověřit německý ADAC. K testu posloužily modely vozů Bugatti Chiron a Porsche 911 GT3 RS. Vše probíhalo jako běžný crashtest, až na jednu maličkost. Vozidla byla z Lega.

Kdo vyhrál?

Autíčka samozřejmě byla olepena tradičními páskami, které se při testech používají a jejich přesné modely byly přeneseny i do software pro virtuální crashtesty. Porsche to poté zboku napálilo do Bugatti. Výsledkem byla prakticky totální destrukce.

Problém je v tom, že při reálném testu dopadla obě autíčka o dost hůře, než při počítačovém výpočtu. Je tak jasně vidět, že jsme ještě opravdu daleko od jakýchkoliv komplexních simulací následků nehod a crashtesty tu s námi ještě nějaký čas rozhodně budou.

Zdroj médií: youtube.
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články