VIDEO: Bugatti Chiron a Porsche 911 v trochu netradičním crashtestu

14. 10. 2019 1 min. čtení Aktuality

Rozbít auto při crashtestu je nutné i v době pokročilých počítačových simulací. Ani ty nejdůmyslnější totiž nejsou zcela přesné a výsledek se může od reality dost lišit.

VIDEO: Bugatti Chiron a Porsche 911 v netradičním crashtestu

Lego destrukce

Destrukce komplexní struktury, jako je moderní vůz, se těžko simuluje. Každá součást má nějakou pevnost, nějak při nárazu reaguje a ovlivňuje vše ostatní. To se simuluje opravdu těžko, i když ta možnost tu samozřejmě je.

Také čtěte

Bugatti Chiron Longtail zvládne i vyšší rychlost než 490 km/h

Poslední rekord v maximální rychlosti v kategorii sériově vyráběných aut má hodnotu 490,484 km/h. A šlo by to i dál...

23. 9. 2019 Aktuality

Jak přesné jsou počítačové simulace, se rozhodl ověřit německý ADAC. K testu posloužily modely vozů Bugatti Chiron a Porsche 911 GT3 RS. Vše probíhalo jako běžný crashtest, až na jednu maličkost. Vozidla byla z Lega.

Kdo vyhrál?

Autíčka samozřejmě byla olepena tradičními páskami, které se při testech používají a jejich přesné modely byly přeneseny i do software pro virtuální crashtesty. Porsche to poté zboku napálilo do Bugatti. Výsledkem byla prakticky totální destrukce.

Problém je v tom, že při reálném testu dopadla obě autíčka o dost hůře, než při počítačovém výpočtu. Je tak jasně vidět, že jsme ještě opravdu daleko od jakýchkoliv komplexních simulací následků nehod a crashtesty tu s námi ještě nějaký čas rozhodně budou.

Zdroj médií: youtube

Podobné články

Máme pro vás zajímavé rady, tipy a akční nabídky vozů. Chcete o nich vědět?