V rámci naší tour po vánočních trzích v Česku, Polsku a Německu jsme pro vás zmapovali nejen atmosféru, ale i atrakce, dobroty a jejich ceny. Kam nakonec vyrazíte?
Velké srovnání českých, německých a polských vánočních trhů: Co na nich zažijete a jaké jsou ceny?
Články na téma srovnání vánočních trhů 2024:
- Srovnání adventních trhů v Polsku: Kde se vám bude nejvíce líbit?
- Srovnání adventních trhů v Česku: Kde se vám bude nejvíce líbit?
- Kam na trhy v Německu za vánoční atmosférou
- Velké srovnání: České, německé a polské vánoční trhy 2024 - právě čtete
Vánoční trhy jsou úžasnou šancí, jak načerpat sváteční atmosféru a naladit se na přicházející Vánoce. Milujeme je nejen my Češi, ale i naši sousedé a obyvatelé celé Evropy. Vydali jsme se do pěti českých, čtyř polských a čtyř německých měst, abychom vám přinesli informace o tom, co vás kde čeká a s jakou útratou počítat.
Zajímavé je, že u nás i u našich sousedů najdeme dost podobné občerstvení, i když někde se samozřejmě vyjímají regionální dobroty, jako třeba v Pardubicích perník nebo v Drážďanech štola, a někde se snaží trhovci vyjít vstříc i náročnější klientele (v Drážďanech jsme objevili poke bowls a v Praze ústřice a palačinky s kaviárem).
A naopak – například s trdelníkem, který nemůže snad na žádném českém a polském trhu chybět, jsme se v Německu setkali jen v Sasku.
- Přečtěte si také: Kam na vánoční trhy v roce 2024? Do Prahy, Brna, Ostravy nebo Olomouce
Srovnání českých vánočních trhů: Praha okouzlí, Ostrava potěší cenami
Není překvapením, že ty nejbohatší trhy jsou i letos v Praze. Vánoční trhy v Brně, Evropském hlavním městě Vánoc, nás zase zaujaly svou pestrostí – na náměstí Svobody jsme se dočkali klasické výzdoby, opodál na Zelném trhu jsme viděli ožít řemesla, na Dominikánském náměstí vládla příjemně komorní atmosféra, a kdo si chtěl extra zamlsat, vypravil se na nádvoří Staré radnice.
Nejlevněji pak bylo v Ostravě – svařák si tu letos dáte už za 50 Kč a punč za 70 Kč. U stánků taky můžete využít akce 5+1 zdarma.
Na českých trzích kromě neopomenutelného trdelníku letos nechybí langoše (za 80 Kč i za 180 Kč), klobásky (od 120 Kč, ale i za 160 Kč), hranolky (od 50 Kč i za 140 Kč) a pečené kaštany (od 90 Kč i za 140 Kč).
Zatímco svařák si v Ostravě dáte za zmiňovanou padesátikorunu, jinde se šplhá i na 100 Kč stejně jako punč. Medovinu ochutnáte za 40 Kč i za 65 Kč.
- Zjistěte víc o cenách v jednotlivých městech v článku, kde jsme navštívené české trhy porovnali!
Srovnání německých vánočních trhů: Norimberk je favorit, Drážďany vás pohltí
I Němci to s vánočními trhy umí, to se musí nechat. S pečlivostí sobě vlastní dokážou vyzdobit města i samotné trhy, až zrak přechází. Ze všech těch světélek a ozdob jen tak nespustíte oči. Ke všemu se na některých trzích setkáte s regionálními lahůdkami, které je činí unikátními (například v Drážďanech se štolou nebo Pulsnitzerským perníkem).
Nás letos nejvíc oslovily vánoční trhy v Norimberku, které právem patří mezi ty nejpopulárnější v Evropě (a dokonce mezi nejznámější na celém světě). Ty totiž byly ohromující nejen co do velikosti, ale i do kvality a nabídky. Vždycky nás překvapilo, kam všude ještě stánky pokračují, a domů se nám odsud vůbec nechtělo.
V Drážďanech zase hodně dělá atmosféra regionu – jako doma tu bývají Němci, ale i Češi a Poláci, případně Hornolužičtí Srbové, město navíc zdobí krásná architektura a nezapomenutelné střípky dějin zhmotněné například ve Frauenkirche. Aby toho nebylo málo, na Augustusmarktu narazíte na rozmanité ukázky zahraničních kuchyní – nechybí například Španělsko, Gruzie nebo Indie.
Vánoční trhy v Řezně nás zase zaujaly velice přívětivými cenami a neuvěřitelně pohádkovou atmosférou, kterou jsme pocítili na zámku Thurn und Taxis mezi šikovnými řemeslníky nejrůznějšího zaměření. K tomu se tu podávají tradiční dobroty (jako polévka v chlebu nebo pečený divočák) a hoří tu otevřené ohně. Neobvyklý zážitek!
Rozdíly v cenách za občerstvení mezi jednotlivými městy jsme zaznamenali, u většiny jídel a nápojů ale nebyly nijak dramatické. Výjimkou byl snad jen bratwurst (v Norimberku už za 113 Kč, oproti tomu v Řezně od 176 Kč), případně pečené kaštany (v Řezně za necelých 76 Kč, v Drážďanech od 128 Kč).
Co se atrakcí týče, nejlépe je na tom určitě Norimberk, kde najdete mašinku, kolotoč, ruské kolo i dílny, kde si můžete vyrobit svíčku, mýdlo nebo vánoční přání. Děti se tu dokonce můžou posadit Santovi na klín a vyfotit se s ním. O zábavu tu opravdu není nouze jak pro dospělé, tak pro děti.
- Zjistěte víc o jednotlivých vánočních trzích v Německu, které jsme porovnali v jiném článku.
Srovnání polských vánočních trhů: Vratislav zase září, Krakov nás zklamal
Polské vánoční trhy bývají úžasné, bohaté a tak blyštivé, že vás snadno pohltí. Zatímco z Vratislavi jsme byli nadšení pro jejich velkolepost a z Opolí a Katovic pro komornější atmosféru s nádhernou výzdobou, v Krakově nás během půlhodiny odradily neuvěřitelné davy lidí, ale hlavně všudypřítomný nepořádek (koše nestačily, a tak odpadky končily na zemi) a neudržované stoly s nánosy zbytků jídel.
Jak je to letos s cenami za nejrůznější dobroty? Svařák si v námi navštívených městech dáte od 105 Kč (i za 117 Kč), punč od 88 Kč (i za 117 Kč), klobásu za 70 Kč (i za 220 Kč), hranolky za 88 Kč (i za 146 Kč) a trdelník všude víceméně stejně (kolem 120 Kč) – to je sice o něco víc než u nás, Poláci ovšem nabízejí větší porce.
Také čtěte
Populární kluziště ve městě, které k trhům čím dál víc patří, jsme objevili jen v Katovicích (zdarma) a vyhlídkové kolo bylo nejdražší ve Wroclawi (176 Kč).
- Zjistěte víc o cenách na polských trzích v článku, ve kterém jsme je porovnali!
Zdroj médií: Redaktoři Portálu řidiče.