Typy kompresorů do auta aneb Jak vybrat ten správný?

7. 10. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

Pneumatiky u automobilů mohou časem ztrácet tlak. A proto je dobré mít doma kompresor, kterým se dají v případě potřeby nahustit.

Kompresor na pneumatiky

Články na téma přezouvání:

  1. Jak vybrat kompresor na pneumatiky? - právě čtete
  2. Druhy a rozdíly zvedáků pro přezutí
  3. Jak dlouho trvá přezutí pneumatik
  4. Jak zvednout auto heverem a správně jej používat

Jízda na nesprávně nahuštěných pneumatikách není tak úplně bezpečná a navíc způsobuje předčasné opotřebení samotných plášťů, eventuálně pak podvozku. Není od věci v takové situaci sáhnout po kompresoru a tlak srovnat na úroveň doporučenou výrobcem vozu.

S sebou nebo do garáže?

Zásadní věcí je, kde bude kompresor skladován. V garáži si můžete dovolit mít větší a méně skladný, ale výkonnější stroj, který se zapojí do zásuvky na 230 V. Zjistíte-li ale defekt někde na cestách, hodí se malý kompresůrek do autozásuvky na 12 V, který v nouzi umí dohustit kolo na dojetí k pneuservisu. Ideální možností jsou kompresory kombinované.

Jaký vybrat výkon?

Tady je to asi jasné - čím výkonnější stroj, tím rychleji bude pneumatika nahuštěná. Větší, dvouválcové kompresory se zásobníkem vzduchu zvládnou i náročnější práce, jako stříkání barev, ale připlatíte si a nejsou úplně skladné. Pro většinu garáží a dílen se asi ani nevyplatí kompresory šroubové, ale postačí pístové.

Kompresor na pneumatiky

Bez oleje nebo s olejem?

Možná jste při výběru narazili na "olejové kompresory". Ty jsou efektivnější, většinou výkonnější a také dražší. Jako mazivo u nich slouží olej, který se musí samozřejmě jednou za čas doplnit. Do dílny se takového stroje nebojte, ale pozor na použití v potravinářství - máme na mysli třeba pro natlakování piva. Na to je potřeba mít kompresor bezolejový.

Zdroj médií: pxhere.
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články