Toyota má patent na autonomní vůz, který pomůže v případě, že dojde benzín nebo se vybije baterie

27. 11. 2020 1 min. čtení Aktuality

Nemilou situaci, kdy automobilu dojde palivo, nebo se elektromobilu vybije akumulátor, by mohl do budoucna řešit patent Toyoty. Speciální automobil, který v nouzi pomůže, se navíc obejde bez řidiče.

Podle popisu v patentovém návrhu systém přijímá hlášení poptávky po tankovací nebo dobíjecí službě od klienta nebo automobilu. Tankovací vůz vyrazí na místo, kde je potřeba jeho pomoc. V terénu by mělo být rozmístěno těchto pomocných aut několik a systém by měl na základě polohy klienta a dalších proměnných určit, které se k němu vydá.

Po příjezdu na místo asistenční vůz zastaví ve vhodné pozici. K tomu využije čidla vzdálenosti. Autonomně připojí koncovku k napájení akumulátoru, nebo tankovací zařízení na pohonné hmoty, včetně vodíku. Aby byla služba co nejefektivnější, bude každý autonomní vůz schopen poskytnou hned několik druhů paliva.

Řidič klientského automobilu by nemusel během celého procesu dělat vůbec nic. K tomu by však byla nezbytná standardizace vstupních otvorů do nádrží a dobíjecích portů ve všech automobilech, které by systém obsluhoval.

Zdroj médií: Toyota.
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články