Sada na opravu pneu - vyplatí se a jak vlastně funguje?

18. 7. 2021 2 min. čtení Tipy a rady Jak vybrat pneu Oprava pneu

V rámci úspory prostoru v kufru nebo kvůli uloženým bateriím se čím dál častěji ve vozech objevují lepicí sady, místo náhradní pneumatiky.

Sada na opravu pneu - vyplatí se?

Články na téma pneumatiky:

 1. Nízký tlak v pneumatikách
 2. Jak poznat sjeté pneumatiky
 3. Koupě pneumatik podle použití
 4. Jak nakoupit pneumatiky online
 5. Správné uskladnění pneumatik
 6. Jak vybrat pneuměřič do automobilu
 7. Vyplatí se koupě levných pneu?
 8. Sada na opravu pneu - vyplatí se? - právě čtete
 9. Oprava pneumatiky - již brzy
 10. Použité pneu - již brzy
 11. Oprava pneu cena - již brzy
 12. RunFlat pneumatiky: Co to je a jaké jsou výhody - již brzy
 13. Typy dezénů pneumatik - již brzy
 14. Kdy přezout na zimní - již brzy
 15. Nejlevnější pneu: Jaké vybrat? - již brzy
 16. Nejlevnější pneu - má smysl kupovat? - již brzy
 17. Značení pneumatik - již brzy

Na rozdíl od běžné pneumatiky je tato sada přeci jen skromnějších rozměrů a vejde se všude. Nejčastěji ji tedy využijete, jakmile se při jízdě objeví nějaký defekt na plášti. Použití sady na tento problém je velmi jednoduché a zvládne to každý. Jen je třeba dodržovat přesný postup a řídit se bezpečnostními pravidly. Rovněž je potřeba myslet na to, že ne každou díru dokáže zalepit.

Rozdělení lepicích sad a jak je použít

Nejčastěji se setkáte s lepicí sadou s kompresorem. Je třeba počítat, že pořizovací částka bude zhruba okolo 2000 korun. Na druhou stranu, jedná se o set, který není jednorázový. Nejdůležitější částí je těsnící hmota, která se skládá z několika složek, aby byla co nejvíce účinná. Většinou jsou to různá vlákna a polymery. Pak je součástí samozřejmě hadička, kterou je potřeba směs do pneumatiky dostat. V neposlední řadě budete potřebovat i přenosný kompresor, kterým dohustíte pneumatiku na požadovanou a předepsanou hustotu. Takhle dohromady je to kompletní set, ale na trhu můžete koupit ještě dva jiné typy.

Buď je to pouze opravný sprej, který stojí pár stovek. Použití je triviální. Je nutné najít defekt, vyčistit jej a pokud se nenachází ve spodní části, tak s pneumatikou popojet, aby tomu tak bylo. Následně se uvolní ventilek a směs z plechovky se do kola vstříkne. Samozřejmě je nutné obsah nechat zaschnout několik minut.

Poslední možností je pak opravný kit set. Pořizovací cena začíná na stokoruně. Jeho relativně nízká cena se ale vykompenzuje časem, kterým nad opravou strávíte. Pro správnou a dobře odvedenou opravu je totiž nutné sundat celé kolo. Takže pokud nemáte hever, může to být problém. Navíc nikam nic nestříkáte, ale musíte lepící směs do defektu napěchovat přiloženými nástroji v kit setu.

Na jaké trhliny lze použít

Na tuto otázku je jednoznačná odpověď, vždy to budou menší trhlinky na povrchu pneumatiky. Asi jako když najedete na hřebík. Nicméně pokud se defekt bude nacházet v bočnici, sada na opravu vám už moc nedokáže pomoci. Stejná situace nastává, jestliže bude defekt větší jak 5 milimetrů. 

Při opravě je důležité postupovat podle přiloženého návodu, jinak byste si mohli zadělat na větší problém, který by se musel řešit už jiným způsobem. Po ukončení opravy se rozcházejí cesty názorů. Někdo doporučuje pokračovat v cestě jakoby nic, jiní zase apelují, aby řidiči situaci nepodceňovali a další kilometry směřovali neprodleně k návštěvě autoservisu.

Zdroj médií: Depositphotos
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?