Obytné zóny: jak se v nich chovat a jakou rychlostí jet?

13. 7. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

Obytné zóny jsou výjimkou z běžných pravidel silničního provozu. S těmito pravidly mají řidiči často problém a zapomínají na jasně dané zákonitosti. Ty jsou stanoveny tak, aby byla co nejbezpečnější pro místní obyvatele a jejich klidný rodinný život.

Značka obytné zóny

Podle pravidel silničního provozuje je obytná zóna zastavěná oblast, jejíž začátek je označen dopravní značkou „Obytná zóna“ a konec je označen dopravní značkou „Konec obytné zóny“.

Nešťastně je rozdělena – spíše tedy nerozdělena – samotná komunikace. Provozuje se zde takzvaný smíšený provoz, což znamená, že chodci, auta i cyklisté využívají pouze jednu cestu. Jako řidič smíte v obytné zóně jet rychlostí maximální rychlostí 20 km/h. Nejlépe však vyhovuje rychlost jízdy odpovídající rychlosti chůze. 

Stání v obytné zóně

Možnost stání je omezena jen na místech označených dopravními značkami jako parkoviště. Zastavení, například pro nastoupení, či vystoupení, však omezeno není.

V obytné zóně je potřeba dbát zvýšené pozornosti. Určitě si jako malé děti, které si hrály venku na ulici pamatujete, že když kolem vás jelo auto, musely jste vždy uhnout na stranu a potom si zase spokojeně hrát. Hry dětí na cestě jsou v obytné zóně povoleny.

Jako chodec pozor na zrcátka

Řidiči nesmí nijak ohrozit chodce, nacházející se na vozovce. Přičemž v případě nutnosti musí zastavit vozidlo. Chodci jim ale naopak musí umožnit průjezd. Jako chodec je potřeba si také uvědomit, že od projíždějících aut je nutné zachovat nějaký odstup.

Přednost zprava není samozřejmostí

Při vyjíždění z obytné zóny je potřeba dát přednost, i když zde není jasné daná značka „Dej přednost v jízdě“. Bohužel si někteří řidiči myslí, že i při výjezdu z obytné zóny mají přednost zprava. Značka „Konec obytné zóny“ nicméně ukládá povinnost dát přednost sama o sobě. Obytná zóna je totiž na stejné úrovni jako například polní nebo lesní cesty.

Zdroj médií: Google.
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články