Dáme vám malou nápovědu: místní svému městu přezdívají, psáno foneticky, hollywudž. Pořád nevíte? Dobrá, nebudeme vás dál napínat – jde o město Łódź, nacházející se přímo v srdci Polska. Česky bychom se nejspíš snažili vyslovit jeho název jako „lodž“, ale správná polská výslovnost je „wudž“.
V tomto městě se natočilo přes 200 filmů. Kde v Polsku byste jej hledali?
Články na téma objevujeme Lodž:
- Polská Lodž: Zastávka na cestě k Baltu, která vás uchvátí
- Víkend v polské Lodži: Kde se ubytovat?
- Nekonečná zábava v Manufaktuře: Proč si naplánovat víkend v polské Lodži
- Zažijte pulsující atmosféru nejdelšího polského bulváru v Lodži
- Zkusili jste už židovskou kuchyni? Zveme vás (nejen) na oběd v Lodži
- Přes pět metrů na délku a půl tuny váhy: Už jste viděli Krakena v Lodži?
- Jste filmoví fanoušci? Pak musíte určitě navštívit toto město! - právě čtete
Ale co má polské město kromě svojí výslovnosti společné s Hollywoodem? Hodně. Łódź, je totiž Mekkou polského filmového průmyslu – od počátků rozvoje kinematografie je centrem filmové výroby v Polsku.
Počátky filmové historie v Lodži
Krátce po vynálezu kinematografu v roce 1895 se v Polsku začaly natáčet první dokumentární filmy a už v roce 1899 se ve městě Łódź otevřelo první statické kino v Polsku. Velké množství obyvatel vyžadovalo zábavu, a tak kin přibývalo. V roce 1939, před začátkem 2. světové války, jich ve městě bylo už 34.
Filmová škola v Lodži
Po válečných útrapách se město nadechlo k rozvoji a v roce 1948 byla založena Filmová škola v Lodži. Dodnes školou od doby svého vzniku prošlo přes 5 000 filmařů. Proto se v Lodži se každoročně koná, mimo jiné, 10 filmových festivalů.
Mezi žáky této školy patří taková jména jako Andrzej Wajda (režisér filmů Země zaslíbená či Katyň, který v roce 2000 obdržel Oskara za celoživotní dílo) a Roman Polanski (získal v roce 2002 Oskara za svůj film Pianista).
Pro zajímavost – u Andrzeje Wajdy začínala jako asistentka režie svou kariéru polská režisérka Agnieszka Holland, v Česku dobře známá např. sérií Hořící keř nebo filmem Šarlatán, za který dostala v roce 2021 Českého lva. Za film V temnotě byla v roce 2011 také nominována na Oskara za nejlepší cizojazyčný film.
Město se navíc díky své industriální historii a architektuře těší pozornosti coby oblíbená filmová lokalita s jedinečnou atmosférou svých hnědo-oranžových cihlových budov. Ve městě se natáčelo přes 200 filmů, mimo jiné už zmiňovaná Země zaslíbená.
Filmové muzeum v Lodži
Pokud byste si některá filmová místa chtěli projít, doporučuji předem návštěvu unikátního Filmového muzea v Lodži, jediného v celém Polsku. Nachází se v bývalém paláci jednoho z nejvýznamnějších lodžských továrníků, Karola Scheiblera, na adrese plac Zwycięstwa 1. Milovníci historie ocení staré filmové přístroje, archivní fotografie a materiály z historie hraných, dokumentárních i animovaných filmů. Najdete zde portréty polských filmových osobností a můžete si zblízka prohlédnout i sošku Oscara, kterou každoročně uděluje americká Akademie filmového umění a věd v různých oblastech filmu.
Součástí expozice jsou také filmové plakáty, které mají v Polsku dlouhou tradici a mají své fanoušky i v Česku. Zajímavostí muzea je historický dřevěný stereoskop Kaiser panorama, předchůdce dnešního kina.
Chodník filmové slávy na ulici Piotrkowska
Pro vaši budoucí procházku městem si tu můžete nastudovat mapu města s přesnou lokací filmů, které se v Lodži natáčely. A až se budete procházet po nejznámější ulici Piotrkowska, podívejte se pod nohy. Hned objevíte další odkaz na podobnost města s Hollywoodem – Chodník filmové slávy s hvězdami věnovanými známým polským filmovým osobnostem.
Před odchodem z muzea se ještě nezapomeňte podívat do dvorku hned vedle muzea. Netradiční selfie si totiž můžete pořídit u kulis z oblíbené, a i v Česku známé komedie Kingsajz z roku 1987. Díky nim si v mžiku budete připadat jako trpaslíci z Šuflandie.
V této chvíli je vám už nejspíš naprosto jasné, proč je Łódź od roku 2017 členem Sítě kreativních měst UNESCO právě za oblast filmu.
Zdroj médií: Ladi Tichá.