PRÁCE 🧰

Na jaké peníze si může přijít dispečer dopravy? Podívali jsme se na „zoubek“ jednotlivým nabídkám

22. 12. 2024 3 min. čtení diskuze (1) Aktuality Tipy a rady Práce v auto-moto

Mzdové rozpětí dopravních dispečerů je obrovské. Zatímco některé firmy „lákají“ nové kolegy sotva na minimální mzdu, jinde slibují statisíce. Jaká je průměrná mzda na této pozici a co musí umět člověk, kterému firma nabízí měsíční odměnu ve výši 110 000 Kč?

Na jaké peníze si může přijít dispečer dopravy? Podívali jsme se na „zoubek“ jednotlivým nabídkám

Jaký plat má dispečer dopravy?

Na našem webu aktuálně evidujeme 160 nabídek od 119 firem, které hledají dispečera dopravy (informace platné k 13. 12. 2024 – pozn. redakce). Pokud bychom si vyfiltrovali pouze nabídky na plný úvazek, zjistíme, že rozptyl nabízených mezd je opravdu obrovský.

Pojďme se tedy jako první podívat na průměrnou hrubou nabídkovou mzdu, která dle našich interních zdrojů činí 31 400 až 41 800 korun. Medián je v tomto případě rozptylem mezd, které se pohybují mezi 30 600 až 40 800 korunami.

Vybrané firmy naléhavě hledají kolegy do svých týmů

Proč uvádíme medián jako interval? Medián představuje prostřední číslo, které říká, že polovina řidičů MKD pobírá nižší mzdu a druhá půlka má potom mzdu vyšší. U nás díky dostupným datům pracujeme s mediánem nabídkové mzdy či platu „od“ nebo „do“. Proto u mediánu uvádíme intervalové rozpětí – tj. dvě čísla. Prakticky se tedy jedná o dva mediány, kdy první uvádí medián nabídkové mzdy či platu „od“ a druhý pak medián nabídkové mzdy či platu „do“. Stejně pracujeme i s průměrem, který uvádí průměrné nabízené ohodnocení v intervalu „od“ a „do“.

Některé nabídky se průměru zásadně vymykají

Pokud bychom se blíže podívali na nejlépe honorované nabídky práce pro dispečery dopravy, pak zjistíme, že firmy budoucí kolegy lákají i na 110 000 Kč. Většinou jde ovšem o inzeráty, ve kterých je uveden obrovský rozptyl (například 25 až 110 tisíc korun) a po rozkliknutí člověk netuší, čím je horní hranice mzdy podmíněna. Ve zmíněném inzerátu chybí také preference dosaženého vzdělání či praxe v oboru.

Naopak nejhůře honorované inzeráty zmiňují nástupní mzdu ve výši 20 000 Kč, což je o něco málo víc, než kolik čítá v letošním roce minimální mzda (18 900 Kč podle ČSÚ). Požadavky na pracovníka s touto nástupní mzdou většinou zmiňují znalost ukrajinského, anglického a ruského jazyka, a to často nejenom slovem, ale i písmem.

Jak jsou na tom dispečeři dopravy s benefity?

Řada profesí má kromě mzdy či platu nárok také na nejrůznější benefity ve formě stravenek, odměn nebo třeba třináctého platu či pracovního oblečení, služebního telefonu či auta i k soukromým jízdám. Jak jsou na tom dispečeři dopravy? Z našich interních statistik vyplývá, že na této pozici se na benefity příliš nehraje.

Například zmíněné stravenky najdeme zhruba v 15,4 % zveřejněných nabídek. Prémie nebo 13. platy nabízí zaměstnavatelé ve 14,2 % případů. Prodlouženou dovolenou pak najdeme v pouhých 4,9 % nabídek. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že plat dispečera dopravy je tou jedinou odměnou, se kterou může za odvedenou práci u většiny firem počítat. Proto je potřeba mzdové podmínky správně nastavit už během příjímacího pohovoru. Jak na to zmiňujeme v jednom z předchozích článků.

Zdroj info: Interní statistiky Portálu řidiče.
Zdroj médií: Depositphotos.
Surcouf, 23. 12. 2024 16:39, reagovat
Co je to za ptákoviny - je dostatečná/není dostatečná...je taková, jakou určí trh, šmitec.

Podobné články