Jak prodat automobil na náhradní díly a zrušit povinné ručení

21. 9. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

Pokud jste se rozhodli prodat svůj vůz na náhradní díly. Je dobré si zjistit, jak poté vyřadit auto z registru vozidel. 

Pokud jste své auto nabourali a nechcete do něj dál investovat, je vhodné jej rozprodat jako náhradní díly, které se můžou někomu hodit. Dotyčný si pro díly klidně může dojet, ale jak zařídit doklad o ekologické likvidaci, kterou budete potřebovat při odhlášení vozidla z registru?

Dle aktuálně platných zákonů, konkrétně na základě zákona 185/2001 Sb. (paragrafy 36 a 37), se řadí vozidlo s ukončenou životností do kategorie nebezpečných odpadů. S nebezpečnými odpady musí být náležitě zacházeno. Pokud tedy prodáte auto na náhradní díly a nemáte doklad o likvidaci, tak jednoduše nebudete moct vozidlo vyřadit z registru. A pokud není vozidlo vyřazeno z registru, tak musí jeho vlastník nadále platit povinné ručení. 

Jak prodat auto na náhradní díly

Co tedy dál?

Jestliže si chcete některé části vozidla ponechat a prodat je jako náhradní díly a zbytek ekologicky zlikvidovat, musíte dodržet zákonné povinnosti. Pokud nebudete mít k dispozici potvrzení o ekologické likvidaci vozu, museli byste u takového vozidla platit povinné ručení do konce svého života. Pokud nechcete mít zbytečné problémy, doporučujeme celý automobil ekologicky zlikvidovat na některém z dostupných autovrakovišť či jiných místech zabývajících se likvidací autovraků.

Na některých fórech se můžete dočíst, že lze rozprodat auto na díly a nechat si pouze holou kastli s motorem (a VIN kódem). Tuto holou kastli pak necháte ekologicky zlikvidovat a povinné ručení zrušíte. Uvedený postup likvidace vraku je určitě na vlastní nebezpečí a postup si doporučujeme ověřit na příslušných úřadech. Pokud získáte potvrzení o ekologické likvidaci odpadu, odhlášení vozidla od povinného ručení by následně mělo být možné. 

Zdroj médií: pxhere.
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články