PRÁCE 🧰

Automobilka General Motors musela zastavit výrobu elektromobilů. Na vině jsou baterie

1. 9. 2021 1 min. čtení diskuze (0) Aktuality Chevrolet

Jakkoliv je statisticky velmi nepravděpodobné, že elektromobil sám od sebe začne hořet, děje se to. A u General Motors se to bohužel dělo víc, než by bylo zdrávo, což vyústilo ve velmi radikální řešení situace.

K čemu došlo? Jednoduše k tomu, že v USA populární elektromobily - Chevrolet Bolt EV a Chevrolet Bolt EUV docela často začínaly samy od sebe hořet. Ne že by se to týkalo každého druhého kusu, ale na počet prodaných aut se to stávalo nehezky moc. A je dobře známo, tak požár elektromobilu je násobně větší problém, než požár klasického osobáku.

A jak už to u hořících elektromobilů bývá, tak problém měl svůj původ v akumulátoru. Tam se sešlo pravděpodobně hned několik výrobních vad, ale na vině není GM, nýbrž dodavatel baterií, kterým je firma LG. Chtě nechtě tak musel koncern General Motors přistoupit k radikálnímu kroku - úplnému zastavení výroby elektrických aut. To samozřejmě nebude na týden nebo dva, ale pravděpodobně i na několik měsíců. Jakmile totiž LG dodá kvalitní baterie bez vad, přijde masivní svolávací akce a stávajícím majitelům se budou vyměňovat.

Problém je v tom, že GM si tak vygeneruje velké množství naštvaných zákazníků a celá tahle akce bude stát obří množství peněz. Společně s tím samozřejmě firma bude mít tisíce a tisíce vadných akumulátorů, které bude třeba nějak zlikvidovat, což znamená obří množství energie a odpadu. Ještě štěstí, že ty elektromobily máme, jsou přeci čisté a ekologické...

Zdroj médií: Chevrolet.

Podobné články