Zabezpečení auta - jaké jsou dnes možnosti?

2. 5. 2021 6 min. čtení Tipy a rady

Jakkoliv jsou dnešní auta úsporná, ekologická, výkonná, praktická a kdoví co všechno, tak jednu věc se zatím automobilkám změnit nepodařilo - stále se kradou. Jak předejít krádeži vozu a existují účinné možnosti zabezpečení?

Články na téma zabezpečení vozu:

  1. Zabezpečení auta proti krádeži
  2. Zabezpečení auta - jaké jsou dnes možnosti? - právě čtete
  3. Princip fungování zámku řadicí páky
  4. GPS sledování aut: Jak to funguje?

Riziko, že někdo ukradne zánovní vůz, a ten poté zmizí v zemích směrem na východ od nás, je poměrně vysoké. Dnešní zloději aut používají vysoce sofistikované metody a způsoby, kterým se brání dost těžko. Přesto tu jisté možnosti jsou.

Garáž je řešení

Tou první a nejlogičtější je nenechávat vůz stát na ulici. Už jednoduchá garáž dokáže zkomplikovat lupičům situaci, ti si tak mohou vyhlédnout raději jiné auto, s ne tak opatrným majitelem.

Prakticky úplnou eliminaci rizika pak znamená garáž, která je součástí rodinného domu obehnaného plotem s uzamykatelnou bránou. Není to stoprocentní, ale u většiny automobilové produkce se toto dá považovat za svým způsobem dostačující zabezpečení.

Garáž je z hlediska bezpečnosti pro auto vcelku výhra

Mechanické řešení

Relativně lacinou možností, která velkou část zlodějů odradí, je mechanické zabezpečení. To samozřejmě lze překonat, ale k tomu je třeba velice důležitá komodita - čas. Toho je při krádeži obvykle kritický nedostatek a hraje silně v neprospěch kriminálních živlů. Pokud to trvá dlouho, tak si jejich počínání časem někdo všimne a s tím roste pravděpodobnost nezdaru. Zámek zpátečky nevydrží odolávat dlouho, stejně jako dnes už málokdy viděná tyč na volant. Ale znáte to, minuta k minutě...

Vybavte své auto mechanickým zabezpečením

Ukaž, kde jsi!

O něco dál je elektronický systém, který odesílá GPS polohu. S tím si sice profesionální zloději aut ví rady, ale mnoho takových řešení už se dělá naprosto diskrétních a bez důkladného zkoumání vozu není poznat, že tam něco takového je. Což pak samozřejmě hraje do karet majiteli a bezpečnostní službě, která je následně schopna auto lokalizovat. Cena už je ale o něco vyšší, krom pořizovacích nákladů musí majitel počítat i každoročním poplatkem agentuře, která v případě krádeže situaci okamžitě řeší.

Nesystémová "samodomo" řešení

Pokud se na váš vůz zaměří vysoce zkušený kriminální gang, bude pravděpodobně už dopředu vědět, s čím se může setkat a jak to bude řešit. Mají zmáklé všechny druhy zabezpečení, vědí, kde jsou slabiny a umí si s nimi v krátkém čase poradit. Co je ale může zaskočit, je něco, co je naprosto unikátní.

Třeba v kufru skrytý vypínač palivového čerpadla, bez kterého vůz prostě nenastartuje. Vrcholem kutilského umění je zamaskovat takový vypínač jako jedno z tlačítek na palubní desce a nutnost přimáčknout k němu ještě nějaké druhé, aby se čerpadlo odblokovalo.

Zdroj médií: Pxhere.

Podobné články