Viditelnost chodců - povinné reflexní prvky

30. 1. 2021 5 min. čtení Tipy a rady

Chodci jsou nejzranitelnějšími účastníky provozu. Nechrání je vrstvy plechů a deformační zóny a jejich nejlepší šancí, jak předejít střetu s motorovým vozidlem, je být vidět.

Začneme stroze, § 53 odst. 9 zákona č. 361/2000 Sb. hovoří poměrně jasně: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“

Jenže problém je jako obvykle v tom, že zákon může nařizovat co chce, jak chce, ale ve výsledku se stejně dál setkáváme s bezmozky, kteří si to šinou po krajnici oblečení jak na koncert depešáků. Řidič nemá šanci takového člověka vidět na víc jak nižší desítky metrů, což samozřejmě snižuje šanci na adekvátní reakci. Pokud se sejdou opravdu hodně špatné okolnosti jako třeba hustý déšť a k tomu ještě auto v protisměru, není k neštěstí daleko. Ostatně, každá pátá oběť dopravní nehody je chodec.

Reflexní vesty pro motoristy v nabídkách e-shopů

Dejte řidiči čas na reakci

Ministerstvo dopravy udává, že v černém oblečení je v noci chodec vidět na zhruba 18 metrů. To znamená při rychlosti 70 km/h, že na reakci má řidič asi tak vteřinu. Za tu dobu musí situaci vyhodnotit a začít odvracet nebezpečí případné srážky. V případě, že je chodec vybaven reflexním páskem, zvyšuje se tato vzdálenost až na 200 metrů, což už poskytuje poměrně komfortní čas na adekvátní snížení rychlosti a bezpečný manévr.

Pokud nezodpovědného chodce přistihne policie, může být situace "vyřešena" domluvou, ale klidně až 2 000 korunami blokové pokuty na místě nebo to může být až za 2 500 korun ve správním řízení.

Zodpovědnost je tedy na každém, kdo se za tmy nebo šera vydá mimo město na procházku po silnici. Nejhorší je to v zimním období, kdy se stmívá dřív a ráno vychází slunce později. Zachránit život může i jednoduchý reflexní pásek za dvacet korun, ideální je ale reflexní vesta. Pokud už opravdu v noci někam musíte a nic reflexního nemáte, alespoň rozsviťte telefon a jakmile uslyšíte auto, raději udělejte ten jeden krok mimo vozovku.

Zdroj médií: Pxhere
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články