Tunel není jen o správné jízdě. Co vše vás v něm může potkat?

12. 3. 2020 3 min. čtení

Skoro by se dalo říct, že je Evropě prošpikovaná silničními tunely. Experti uvádí, že tunely pro řidiče nepředstavují žádné vysoké riziko dopravních nehod, aby tomu tak stále bylo, je třeba dodržovat rychlost a dopravní předpisy.

Jak na správnou jízdu v tunelu

Zdání klame, ale člověk, který není zvyklý jezdit pravidelně tunely, může pociťovat negativní pocity. Zatímco vám to přijde normální, jiní lidé mají opačný názor. Tunel je dlouhý uzavřený prostor, a tak to může v lidech vyvolávat strach. Obzvlášť jedná-li se o opravdu dlouhý tunel, kdy není vidět na jeho konec. V takových případech by se klaustrofobie neměla brát na lehkou váhu. Řidiči, kteří na ni trpí, by neměli své pocity přemáhat, když kolikrát existuje alternativní objížďka a tunelu se dá tak snadno vyhnout.

Statistiky uvádí, že každý pátý řidič při průjezdu tunelem trpí úzkostí. Takové řidiče poznáte snadno. Většinou jedou pomaleji, než by museli. Téměř vůbec nepředjíždějí. Avšak z logiky věci mohou právě takoví řidiči narušit plynulost provozu. Nejhorší problém nastává, pokud se takový řidič ocitne v tzv. sevření mezi dvěma kamióny. Řidič osobního vozu se tak nachází v nekomfortní situaci. Může následovat zbrklé předjíždění, které ale nekončí předjetím kamionu, nýbrž nevysvětlitelným zpomalením vozu. Je vhodné tedy sledovat pozorně a stále situaci na silnici, abyste mohli v čas reagovat. Již vystresovanému člověku opravdu nepomůže v dané chvíli, když na něj začnete troubit.

Pravidla bezpečné jízdy v tunelu

Ještě než vjedete do tunelu, letmo si zkontrolujte přístrojovou desku, jestli vám tam náhodou nesvítí nějaká kontrolka, která by neměla. Zejména u dlouhých několika kilometrových tunelů by si řidič měl být opravdu jistý, že ho v jízdě auto nezradí. Měli byste také zapnout potkávací světla, přeci jen je v tunelu jiné - často zhoršené - světlo. Moderní auta tuto funkci zvládnou sami, avšak u těch starších to musíte udělat manuálně.

V tunelu si držte dostatečný odstup od ostatních aut - nikomu nepomůžete, když se mu budete lepit na zadek, zde opět platí zlaté pravidlo odstupu od ostatních aut nejméně dvě vteřiny. Auto, které uvízne v tunelu, se stává pohromou, kterou si žádný z řidičů nepřeje. Je třeba pozorně vnímat dopravní značení, jako jsou třeba otevřené pruhy v tunelu. Červený křížek opravdu neznamená, že tam můžete jet, zato zelená šipka ano. Po bočních stranách na vás také bude blikat nejvyšší povolená rychlost v tunelu, nezapomeňte ji dodržovat. Stejně tak je ze zákona v tunelu zakázáno se otáčet, couvat nebo bezdůvodně zastavovat. Jestliže se v tunelu objeví kolona, neopouštějte své auto, i kdybyste tam měli čekat hodiny.

Co když mi začne hořet auto?

Situace, kterou byste nikdy nechtěli zažít. Jakmile zjistíte, že vám z auta táhne kouř nebo začíná hořet auto, okamžitě zapněte výstražná světla - červený trojúhelník na středovém panelu vozu. Pokud je to možné, dostaňte auto z tunelu ven - pouze v případech, že se nacházíte blízko výjezdu. Pokud to možné není, musíte auto odstavit stranou, a to nejlépe do odstavného pruhu.

Vypněte motor a klíče nechte v zapalování - v bezklíčovém startování klíče nenechaté logicky. O situaci informujte policii. Pokud vám v tunelu jde signál, můžete použít svůj telefon, v opačném případě běžte do SOS výklenku, zde zavoláte na linku 112. Dispečer následně pošle na místo integrované složky - stejně tak dispečer rozhodne o uzavření tunelu.

V jednoduchých případech, můžete se pokusit uhasit auto sami - po zavolání 112 - ale buďte maximálně opatrní. Pokud hasící přístroj nemáte v autě (není povinností), naleznete ho rovněž v SOS výklenku. Pokud není ve vaši moci oheň uhasit, měli byste opustit tunel pomocí nouzového východu - vše je označeno příslušnými značkami. V hořícím autě se nezdržujte a vemte s sebou jen nejnutnější věci.

Zdroj médií: pxhere

Podobné články

Máme pro vás zajímavé rady, tipy a akční auto-moto nabídky. Chcete o nich vědět?