Půjčení auta v Anglii

26. 6. 2021 5 min. čtení Tipy a rady

Plánujete dovolenou v Anglii a chtěli byste kromě městské turistiky poznat i kousek venkova? Pak můžete buď nasednout na hromadnou dopravu, nebo si půjčit auto a jezdit, kdy a kam vás zrovna napadne. V tom případě ale kromě toho, že se budete muset nezvykle držet na levé straně silnice, dávejte pozor i při samotné výpůjčce vozu.

Články na téma půjčení vozu:

  1. Půjčení auta na víkend
  2. Krátkodobý pronájem auta
  3. Dlouhodobý pronájem auta
  4. Co je to sdílení aut a jak to funguje
  5. Půjčení auta v Anglii - právě čtete

Rezervace vozu

Pokud chcete mít jistotu, že si vypůjčíte takový druh vozu, který si představujete, je dobré si ho rezervovat dostatečně dopředu. Hlavně v sezóně nebo o víkendu mohou být určité typy vozů rozebrané. Zároveň díky včasné rezervaci ušetříte část ceny. Částka za půjčení k určitému termínu postupně roste, a pokud si vůz rezervujete s dostatečným předstihem, zůstane vám v peněžence více prostředků na další zábavu.

Ušetřit můžete i volbou vhodného místa vyzvednutí a odevzdání vozu. Cena za půjčení vozu se liší v pobočkách ve městě a na letišti. Ty letištní vám většinou nabídnou cenu podstatně nižší. Pokud máte tu možnost, rezervujte auto tam.

Rezervovat vůz si můžete bud´ přes stránky konkrétní autopůjčovny nebo přes rezervační systém, který sdružuje nabídky různých půjčoven. Ty vám nabídnou možnost srovnání ceny jednotlivých modelů vozů a ve většině případů také nižší cenu za vypůjčení.

Na co si dát pozor při rezervování auta

  • Podmínky půjčení

První a nejdůležitější věcí při výpůjčce vozu je důkladné přečtení podmínek výpůjčky. Zaměřit byste se měli hlavně na informace o pojištění. Některé půjčovny vám zajistí pojištění v rámci výpůjčky, jinde si budete muset sjednat pojištění u třetí strany. Vědět byste měli i to, co všechno je v pojišťovací smlouvě zahrnuto. Rozhodně byste si měli zjistit také výši spoluúčasti v případě, že dojde k nehodě. Zapomenout byste neměli ani na výši depozitu. Tuto částku si půjčovna zablokuje po dobu výpůjčky, takže s ní nemůžete počítat v rámci další útraty.

  • Počet dní, na které si auto půjčíte

Při rezervaci vozu je třeba vyplnit kromě dne půjčení a vrácení i přesný čas. Pokud si vůz vypůjčíte v pět hodin odpoledne a vrátíte ho další den opět do pěti hodin, budete platit půjčovné za 1 den. Pokud byste auto vraceli až po páté, museli byste uhradit částku za dva dny.

  • Kreditní a debetní karta

Většina půjčoven vyžaduje k půjčení vozu kreditní kartu. Na té si může jednoduše zabookovat depozit, který by vám v případě poškození mohla strhnout. Některé umožňují i vypůjčení na kreditní kartu. V tomto případě se ale připravte na to, že budete muset doplatit speciální pojištění, jehož výše může být násobně vyšší než samotná cena za půjčení vozu.

  • Limitovaný nájezd a stav nádrže

Při podpisu smlouvy byste si měli ověřit i případný limit kilometrů, které můžete za den nebo celou dobu výpůjčky ujet. Pokud byste tuto hranici překročili, museli byste při vrácení doplácet nezanedbatelnou částku.

Pohlídat byste si měli i žádaný stav nádrže při vypůjčení a vrácení. Většina půjčoven bude mít systém „full – full“. To znamená, že auto půjčíte s plnou nádrží a vrátíte ho také tak. Některé půjčovny umožňují vrátit auto i s prázdnou nádrží. Tato možnost je pro vás ale většinou ekonomicky nevýhodná.

  • Počet řidičů a jejich věk

Při půjčení vozu v Anglii budete muset uvést všechny řidiče, kteří sednou za volant půjčeného vozu. Za vyšší počet řidičů ale budete muset zaplatit vyšší pojištění. To roste i v případě, že auto bude řídit člověk mladší 25 let nebo starší 65 let. U těchto věkových skupin je statisticky vyšší riziko nehody. Pokud je vám méně než 21 let, auto vám pravděpodobně vůbec nepůjčí.

Jak na vypůjčení auta v Anglii (Velká Británie)

Co potřebujete k půjčení vozu

Pokud máte auto předem rezervované, můžete v daný čas vyrazit do půjčovny a vůz si vyzvednout. K tomu budete potřebovat kreditní kartu (nebo pokud je to možné i embosovanou debetní kartu), na které si půjčovna zablokuje depozit.

Kromě toho si připravte také řidičský průkaz. Ten si půjčovna také pečlivě zkontroluje. Někdy se můžete setkat i s tím, že půjčovna bude chtít k prokázání dva osobní dokumenty. Pak vám bude stačit pas, který stejně na cestu bude muset zabalit.

Vyzvednutí a odevzdání auta

Při vyzvednutí vozu nejdříve musíte najít pobočku (kancelář nebo přepážku) konkrétní půjčovny. Tam vyřídíte všechny potřebné administrativní úkony a dostanete klíčky a dokumenty od vozu. Pak už si budete moct vyzvednout svůj vůz.

Před odjezdem z půjčovny byste měli zkontrolovat stav vozu a upozornit na případná poškození. V opačném případě by se mohlo stát, že by byla připsána na váš účet a museli byste je uhradit.

Při vrácení auta v otevírací době půjčovny pravděpodobně pracovník půjčovny auto rovnou zkontroluje a sdělí vám, jestli je vše v pořádku. Pak nemusíte mít strach, že se vám nevrátí zablokovaný depozit. Některé půjčovny umožňují i vrácení mimo půjčovací hodiny. Pak bude třeba, abyste auto zaparkovali na vyhrazeném místě a klíčky vhodili do určené schránky.

Zdroj médií: iStock, ozztrek

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?