Pro koho je operativní leasing na auto?

29. 1. 2021 4 min. čtení Tipy a rady

Operativní lesing otevírá nové možnosti pořízení nového auta i přes to, že nemáte aktuálně na učtu větší obnos peněz. Komu se operativní leasing vyplatí a jaké jsou druhy?

Pro koho je operativní leasing na auto?

Co je operativní leasing?

Operativní leasing (full-service leasing) je druh dlouhodobého pronájmu auta, při kterém vozidlo vlastní a financuje leasingová společnost. Vozidlo v případě operativního leasingu nesplácíte, jako u normálního leasingu nebo úvěru, ale pouze si jej pronajímáte. Jste vázáni smlouvou a určitým nájezdem kilometrů. Délku pronájmu si většinou stanovuje sám klient, nebývá časově omezena. Obecně však platí minimální doba pronájmu vozu na 1 rok. Poté platíte částku (která je výrazně nižší, než u klasického leasingu) a po uplynutí sjednané doby se nemusíte starat o prodej vozidla, stačí auto poté pouze vrátit poskytovateli operativního leasingu.

Dnes také, kromě firem, využívají operativní leasing hlavně živnostníci a soukromé osoby. Výhodou je, že pokud si pořídíte vůz na operativní leasing do firmy, splátky si můžete dát v rámci účetnictví do nákladů.

Pro koho je operativní leasing?

Z čeho se skládá a co ovlivňuje platba za "operák"?

Platba, kterou každý měsíc (den) uskutečňujete za operativní leasing obsahuje mnoho poplatků, díky kterým můžete s autem pouze jezdit (a tankovat) a nemusíte řešit žádné věci okolo. Do celkové výše splátek operativního leasingu je promítnut především rozdíl mezi pořizovací a zůstatkovou hodnotou automobilu. Nedílnou součástí měsíční platby je samozřejmě i částka, která slouží leasingové společnosti na pokrytí úkonů spojených s provozem vozidla a administrativou. U běžných nabídek se platba skládá z pronájmu vozidla a jeho běžného opotřebení, silniční daň, koncesionářský poplatek za provoz autorádia, havarijní pojištění se spoluúčastí a povinné ručení, jehož rozsah se u jednotlivých společností liší (cena se odvíjí od výše spoluúčasti, která je 1 % - 10 %).

Je vhodné se taktéž zajímat, zda je součástí smlouvy tzv. GAP pojištění, které zajišťuje pojištění proti snížení hodnoty vozu v čase a amortizací od pojišťovny, která chrání zákazníka před rizikem nepředvídatelných poplatků při totální škodě vozu, či případnému odcizení. V komplexních variantách se zahrnuje i dálniční známka, předepsané servisní prohlídky, asistenční služby nebo třeba přezutí a uskladnění pneumatik.

Vedle pořizovací ceny vozidla se platba za operativní leasing skládá z dvou hlavních parametrů a tím je délka pronájmu a maximální nájezd kilometrů za celou dobu pronájmu. Dál také výše spoluúčasti na havarijním pojištění a dostupnost služeb s operákem spojených.

Pro koho je operativní leasing?

Komu se auto na operativní leasing vyplatí?

Auta formou operativního leasingu se donedávna poskytovala pouze firmám a podnikatelům, kteří si mohli splátky v rámci účetnictví zavést do nákladů. V posledních letech si však nabídky operativního leasingu našly cestu také k "běžným lidem", kteří si mohli s trochou snahy a hledání pronajmout svůj vysněný vůz

Při pořízení vozu na operativní leasing se nemusíte spoléhat pouze na nabídku samotných automobilek, lze využít i produkty leasingových společností, které vám zajistí zcela libovolný vůz, včetně zánovního. Operativní leasing se Vám podle odborníků nejvíce vyplatí, v případě, že ročně najedete mezi 20 - 35 tisíci kilometry a vůz měníte po dvou až třech letech.

Operativní leasing se taktéž dle našeho názoru vyplatí lidem, kteří nemají dostatek financí na nový vůz a nechtějí se zabývat "věcmi okolo auta" a jeho následným prodejem. Velká část nabídek je určena také pro soukromé osoby, které doloží svůj příjem. Jsou však k dispozici i nabídky, u kterých nemusíte dokládat příjem a problémem není ani zápis v registrech dlužníků.

Zdroj médií: freepik.
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články