Přestupky, které řidiči dělají nejčastěji a přitom si je ani neuvědomují

1. 5. 2020 3 min. čtení Tipy a rady

Ruku na srdce, jste slušní řidiči? Nikdy jste neudělali vědomě ani nevědomě žádný přestupek? Tak to vám gratuluji, patříte do té šťastnější skupiny. Přestupky, které lidé páchají nevědomě, ale často nebývají ani potrestány. I když možná vám přeci jen někdy domu došla poštou obsílka...

Občas by člověk neměl zapomínat koukat na dopravní značky, když parkuje. Bohužel se mi už několikrát stalo, že mi přišla pokuta za parkování, až později jsem si všimla, že se na dopravní značce nacházel symbol hodin - tedy parkovat sice můžete, ale musíte alespoň na papírek uvést čas, kdy jste zaparkovali. Inu, chudší o 500 korun a ponaučení pro příště.

To je jen jeden z přestupků, které můžete také jako já páchat nevědomě - i když možná by si člověk měl přeci jen všímat více svého okolí. Odborníci z ÚAMK sestavili žebříček dopravních přestupků, které řidiči páchají. Já jsem pro vás vybrala těch pět nejčastějších. Tak schválně, poznáváte se v nich a děláte je?

Nezastavení na stopce

Občas si člověk ťuká na čelo a říká si, že snad i děti v mateřské školce ví lépe, co znamená červená značka stop. Pro některé řidiče je zřejmě tato značka ale neviditelná. Řidiči by na stopce měli zastavit vždy, a to v případech, kdy následně mají vjet na hlavní komunikaci nebo na křižovatku. Často se ale stává, že řidič nezastaví a vpálí to tam, přestože je zleva už vidět auto. To pak musí dobržďovat, aby se nestala nechtěná nehoda, ne vždy se to ale podaří. Ostatně minutové zdržení vás nezabije, ale kamion, který nestačí brzdit už možná ano. Policisté tento přestupek často hlídají, a pokud se stane, že vás chytnou, hrozí pokuta ve výši 2500 korun a pět bodů.

Zapnutá mlhová světla

Na svých cestách často potkávám řidiče se zapnutými mlhovými světly, přestože mlha byla naposledy před pár měsíci. Ostatně podzim je jak vyšitý k testování řidičů, jak správně používat mlhovky. Při tom více jak polovina řidičů používá mlhovky zejména v případech, kdy nemají. Často se můžete setkat i s řidiči, kteří zapínají mlhová světla jako prevenci před ošklivým počasím - přitom zcela zbytečně. Jak správně používat mlhovky, si můžete přečíst v článku, ve kterém se v této problematice věnujeme.

Nepoužívání blinkrů

Používáte blinkry? A používáte opravdu vždy, kdy se použít mají? No, není čas si hrát na hrdiny. Tuto chybu dělá mnoho českých řidičů a také často, a to i přes to, že užití směrových světel - tedy blinkrů - nakazuje vysloveně zákon. Pokud vám tedy používání blinkrů přijde jako zbytečnost, nebuďte si tím tak jistí. Ostatně použitím blinkrů dáváte najevo řidiči za vámi, kam se chystáte dál jet. V opačném případě vystavujete sebe i ostatní řidiče v nebezpečí. Za nepoužití blinkru vám hrozí pokuta a také dva body.

Vytrestávání ostatních řidičů

Všichni tyto řidiče dobře známe. Spravedlnost - podle svých očích - berou vždy do svých rukou. Stačí, když se vozidlo před nimi pomalu rozjíždí nebo na silnici jede jako šnek. Nedejbože, aby na něco zareagoval pomaleji, to je pak oheň na střeše. Forma trestu je pak nepříjemné problikávání a troubení. Přestože vám to přijde nevinné, působí to spíše absurdně a hlavně je to trestné. Možná by se takoví řidiči měli nejdříve zamyslet nad sebou, jak by bylo asi jim, kdyby udělali na silnici nějakou botu a následně na ně někdo zběsile troubil. Ničemu to nepomůže a člověk je pak akorát nervóznější a dělá jednu chybu za druhou - zejména pak slabší povahy.

Parkoviště není silnice, nebo?

Mnoho lidí zejména pak v podzemních garážích zapomíná na jedno pravidlo - a tím je pravidlo pravé ruky. Často nečekají a švihnout to tam ani člověk neví jak a pak je slyšet jen ostrý zvuk brzdění a troubení, které se po garáží rozlehne jak nic. Stejně tak by se nemělo zapomínat na to, že parkoviště u obchodních domů nejsou veřejnou komunikací, nýbrž soukromým pozemkem. Avšak pozor, pokud se stane nějaká nehoda, policisté k případu přistupují jako by se právě na veřejné komunikaci stal.

 

Zdroj médií: Pixabay

Podobné články