Povinná výbava automobilu v Itálii

10. 12. 2020 9 min. čtení Tipy a rady

Zimní období plné sněhových radovánek právě začíná. Není to ale jen zima, kdy by si řidiči měli dávat pozor na povinnou výbavu vozu. Víte, v čem se liší ta italská od té naší české?

Povinná výbava automobilu při cestě do Itálie

V cizině platí povinná výbava země, ve které je auto registrováno. Někdy se ale vyplatí být informovaný o tom, jakou povinnou výbavu mají v zahraničí. Některé prvky z ní by se vám při cestování přes zemi mohly totiž hodit - hlavně co se týká zimního období.

Autosedačka

V tomto bodě platí zákony země, ve které je vozidlo zaregistrováno. Tak či onak dítě se musí převážet v takové autosedačce nebo podsedáku, které odpovídají jeho věku a výšce. Použití dětské autosedačky je povinné do 150 centimetrů výšky a 36 kilogramů váhy.

Reflexní vesty pro motoristy v nabídkách e-shopů

Výstražný trojúhelník

V Itálii je stejně jako v jiných zemích povinné mít v autě tento červený bezpečnostní prvek. Trojúhelník se na běžné silnici umisťuje nejméně 50 metrů za auto a v případě dálnice je to dvojnásobná vzdálenost.

Reflexní vesta

Policie ve většině případů nekontroluje, jestli ji řidiči mají v autě a tedy v povinné výbavě, ale za to tučně pokutuje, pokud se kdokoli vyskytne bez ní v prostoru silnice při mimořádné situaci - zpravidla při dopravní nehodě. Povinná je také pro motorkáře a cyklisty v případě snížené viditelnosti - při mlze a hustém sněžení - a také v tunelech.

Lékárnička

Na rozdíl od české povinné výbavy není v Itálii povinná

Lékárničky pro automobily a motocykly v nabídkách e-shopů

Výbava na zimu

Povinnost mít zimní pneumatiky a sněhové řetězy je vyobrazena dopravní značkou. V italské provincii Val d´Aosta tato povinnost platí vždy od 15.října do 15. dubna. V ostatních částech Itálie se začátek povinnosti posouvá o měsíc, ale platnost končí stejně.

Po umístění sněhových řetězů na kola nesmí auto jet rychleji než 50 kilometrů za hodinu. Pokud se vydáte do Alpských oblastí, měli byste mít k dispozici sněhové řetězy na všechna čtyři kola a stejné pravidlo čtyř řetězů se týká i dálnice A22 v Jižním Tyrolsku.

Něco navíc mimo povinnou výbavu:

Cigaretu v autě si nezapálíte v přítomnosti osob mladších 18 let nebo v případě převozu těhotné ženy. V obou případech hrozí pokuta. Co se týká alkoholu, tak si řidič může dát malé pivo, ale hranice alkoholu v krvi nesmí přesáhnout hodnotu 0,5 ‰. U řidičů s čerstvým řidičákem a profesionálních řidičů je hranice tolerance nulová.

Použití bezpečnostních pásů je povinné v každé autě, které je jimi vybaveno a připoutáni musí být lidé jak na předních sedadlech, tak na těch zadních. Za porušení můžete v Itálii dostat pokutu.

Zdroj médií: unsplash
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články