Podle čeho vybrat vhodnou kombinézu na motorku

14. 8. 2021 4 min. čtení Tipy a rady

Motorkáři mají mnoho možností, jaké motorkářské oblečení si pořídit. Záleží jen na jejich preferencích a stylu ježdění, jestli zvolí dres, kombinézu nebo klasické moto oblečení.

Vhodná kombinéza na motorku

Dnes se blíže podíváme na kombinézy, které ve většině případů uvidíte spíše na závodních okruzích než na běžné silnici, i když ani to se svým způsobem nevylučuje. V tomto případě se totiž jedná o tu nejbezpečnější věc, kterou si můžete na motorku pořídit. Od čehož se samozřejmě odvíjí i cena.

Úvod do světa kombinéz

Tradičně se vyrábí buď jednodílné nebo dvoudílné. Aby to nebylo tak jednoduché, tak se dá vybrat ještě z kožených a textilních kombinéz (ty jsou vyrobené pouze jako dvoudílné). Ačkoli ty kožené budou samozřejmě mnohem bezpečnější. Jednodílné se tak hodí na opravdové ježdění bez velkých zastávek a pak také na okruh.

Z hlediska bezpečnosti bude mít kombinéza vždy navrch, co se týká ale praktičnosti, tam už docela zaostává. Nevýhodou může být i její trochu obtížnější oblékání a svlékání. Proto, pokud budete chtít na cestách spíše výletovat, pak je možná lepší zvolit moto oblečení nebo dvoudílnou kombinézu, abyste si vrchní část mohli při teplém počasí na odpočívadle sundat a zbytečně se nepotili.

Na co se zaměřit při zkoušení

Zkoušení kombinézy nebude úplně jednoduché a raději si na nákup vyhraňte více času. Pokud budete objednávat online a poprvé, bude potřeba znát velikost mnoha částí těla, abyste podle výsledných centimetrů vybrali tu správnou velikost. Každý online obchod uvádí, co přesně musíte změřit a jak se v tabulce orientovat. V obchodě je to jednodušší, protože zkušená obsluha pomůže s výběrem velikosti a můžete si vyzkoušet i vícero variant a střihů. Možností může být i ušití kombinézy na míru, avšak zde počítejte s vyšší pořizovací částkou.

První, co při zkoušení překvapí, je jak moc těsná bude. Což je ale dobře, protože kdyby oblečení plandalo a bylo příliš volné, nikterak by tělo neochránilo, ani přes množství chráničů, které by nedržely na svém místě. Správná kombinéza má být prostě fest na tělo, ale nesmí nikde příliš tlačit. Stejně tak si zkontrolujte, aby chrániče seděly tam, kde mají. Vhodné je si sednout i na motorku nebo do dřepu s roztaženými nohami a zkontrolovat, jestli je vše v pořádku nebo někde něco táhne víc než by mělo a není to pohodlné. Bude pak potřeba zvolit jinou velikost.

Ale nebojte, to jsou pouze počáteční nepříjemnosti, protože časem se oblečení o dost vytáhne a pak už bude mnohem pohodlnější. Jen to sundávání bude asi poněkud složitější s pár sprostými slovy v kabince.

Jak se starat o koženou kombinézu

Aby kožené oblečení dlouho vydrželo, musíte se o něj správně starat. Kromě umytí kombinézy od nečistot, případně spláchnutí hřbitova mušek, se zaměřte především na to, jakým způsobem budete kombinézu čistit. Vždy si připravte dostatek času a nespěchejte.

Na mytí si vezměte houbičku nebo vlněný hadřík, které namočte do vlahé vody. Kůži nikdy násilně nedrbejte, jinak byste mohli povrch a případnou barvu zničit. Pokud se na povrchu nachází odolnější skvrna, raději houbičku ponechejte delší čas na znečištěném místě, aby se nečistota odmočila a šla snadněji dolu. V tomto procesu by oblečení mělo uschnout přirozeným způsobem, tedy nikoli na topení a nedoporučuje se ho věšet, mohlo by se vytáhnout. Takto preventivně byste měli kombinézu umýt po každé jízdě.

Jakmile kombinéza proschne, následuje další proces. Bude se hodit pořídit nějaký produkt na impregnování. Prodává se jak krém, který se musí do kůže vetřít nebo jednodušší sprej. Po ošetření materiálu je nutné den nebo dva počkat, než se produkt vstřebá, v opačném případě by vám to na motorce mohlo pořádně klouzat a hlavně by se na kombinézu přichytil kdejaký bordel.

Zdroj médií: Pixabay
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články