Nabíjecí stanice Tesla Supercharger

12. 7. 2021 2 min. čtení Elektromobilita Nabíjecí stanice Tesla

Z moderních elektromobilů jsou asi nejznámější Tesly. A stejně tak jsou známé i jejich nabíjecí stanice, známé jako Superchargery. Čím jsou specifické? A opravdu se u nich nedají nabíjet jiné elektrické vozy?

Nabíjecí stanice Tesla Supercharger

V první řadě je třeba říct, že Superchargery považuje spousta elektromobilistů za nejkrásnější nabíječky. Tesla si s jejich designem opravdu vyhrála a je to i tak trochu "součást zážitku" z jejích aut. Ty úplně prapůvodní návrhy vypadaly ještě odvážněji, ale i současná podoba je dost výjimečná. Nejsou to zkrátka jen nudné hučící krabice.

V České republice není Superchargerů zrovna přehršel, konkrétně se jedná o 7 míst. S ohledem na dojezd elektromobilů Tesla to až tolik nevadí (Tesly se ostatně dají nabíjet i na běžných nabíječkách), jedinou velkou "díru" tvoří oblast severních/východních Čech a západní Moravy.

Nabíjecí stanice od Tesly

Ještě v loňském roce bylo po nějaký čas možné nabíjet na Superchargerech v podstatě jakýkoliv elektromobil, v současné době je to omezeno pouze na Tesly.

Rychlost nabíjení a generace nabíjecích stanic

Nabíjecí stanice Tesly se liší podle generace a s tím souvisí i výkon. U nás umí Superchargery v Lovosicích a Kamenném Újezdu dobíjet výkonem až 250 kW, zbytek zvládá i tak pořád skvělých 150 kW. Cenově vychází dobíjení na 8,3 koruny za kilowatthodinu. Čas od času Tesla udělala akci, že na nové vozy dala doživotní dobíjení u svých nabíječek zdarma. Majitelé těchto aut tak cestují prakticky zadarmo, jen za náklady na opotřebení pneumatik a vozu.

Nabíječky Tesla Superchargers

Zdroj médií: Tesla, Depositphotos
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?