Na kolik vyjde cesta do Chorvatska

8. 7. 2022 3 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Cestování do zahraničí Levné cestování autem Cestování autem do Chorvatska

Cesta autem do Chorvatska a její cena je každoročně řešené téma. Nachystali jsme několik různých variant, které se liší svojí rychlostí i cenou.

Na kolik vyjde cesta do Chorvatska

Nejlevnější cesta do Chorvatska

Zcela nejekonomičtější variantu představuje cesta, při které se vyhnete všem dálnicím. Nebudete tak muset platit mýto a dálniční kupony. Vyzkoušeli jsme to na „východní“ trase do Záhřebu a popravdě to není až tak strašné – přes Rakousko a Maďarsko je to absolutní pohoda a pruda to začne být až ve Slovinsku a zejména v Chorvatsku zhruba po Záhřeb, kde jedna vesnice střídá druhou a všechny se tak nějak táhnou kolem hlavní silnice. Ekonomicky to nicméně vychází skvěle, protože tempo je pomalejší a spotřeba nižší. Moderní benzinové motory by měly bez problémů jet za 5,5 litrů, naftové se dostanou i pod pět.

Pro příklad cesta z Prahy do Šibeniku, která bude objíždět Vídeň z východu. Cena téhle varianty se logicky bude odvíjet jenom od ceny paliva. Počítáme-li 48,5 koruny za litr, pak na naší trase dlouhé 992 kilometrů to bude v nákladech představovat 2 646 korun při spotřebě 5,5 litrů na sto. S cestou zpět to bude za dvojnásobek, tedy 5 292 korun. Počítejte ale s tím, že jenom jízda vychází na 15-16 hodin. S přestávkami jste minimálně na 18 hodinách.

Kolik stojí nejrychlejší cesta do Chorvatska?

Nejjednodušší a nejrychlejší cestě jsme se věnovali v samostatném článku. Nicméně, pokud pojedete po české D1, pak přes Rakousko, Slovinsko a dálnici využijete i v Chorvatsku, na mýtném zaplatíte na cestě tam a zpět na těchto poplatcích 2 909 korun (kdo má českou dálniční známku, může si odečíst 440 korun).

Palivo tam a zpět bude za 5 924 korun, pokud budeme počítat s o něco vyšší spotřebou na dálnici – 6 litrů. Celkem tedy zaplatíme za „zájezd“ 8 833 korun jenom na nákladech za cestu.

Nejlepší kompromis

Abychom něco ušetřili a zároveň se dostali do cíle v rozumném čase, zkusíme si namodelovat takový malý kompromis. Do Chorvatska, kousek za hranice, se dostaneme bez využití dálnic, abychom se ale neplácali po okreskách až k pláži, dopřejeme si tamní dálnice. Konec cesty, respektive její poslední zhruba třetina, bude utíkat rychleji a unavenému řidiči se pojede po dálnicích lépe.

Do bodu (respektive pár stovek metrů před něj), který mapy znají jako „Sveti Križ, Mala Subotica“ pojedeme bez dálnic, odtud už se jich bát nebudeme. Pozor při zadávání do navigace, Sveti Križ totiž mají v Chorvatsku hned několikrát a klidně tedy zadejte spíš GPS polohu místa, které vás navede na dálnici (46.351538, 16.523422). První fáze bude každopádně dlouhá nějakých zhruba 9 a čtvrt hodiny a s tím, že se vyhneme Vídni, to bude 591 kilometrů. Při spotřebě 5,5 litrů na sto jsme v nákladech na 1 576 korunách. S cestou zpět vyjde tento úsek na 3 152 korun.

Odtud už se napojíme na dálnici, která nás dovede až k Šibeniku. Bude to trvat zhruba 4,5 hodiny a je to nějakých 431 kilometrů. Počítáme-li spotřebu 6 litrů na sto, dostaneme se v nákladech na palivo na 1 254 korun. Mýtné bude 188 kun, což je 617 korun. Celkem tedy dáme za cestu do Šibeniku 1 871 korun, pojedeme-li stejný úsek i nazpět, stačí to vynásobit dvěma a dostaneme 3 742 korun. Výsledná suma za tuto kompromisní variantu bude 6 894 korun.

Zdroj info: Autorský text, Tolls.
Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?