Na co si dát pozor při koupi nového/ojetého karavanu

30. 5. 2021 4 min. čtení Tipy a rady

Chtěli byste si užívat dovolenou v Čechách nebo v zahraničí s maximální svobodou? Pak už jste určitě uvažovali nad pořízením karavanu. Díky němu budete mít všude s sebou vlastní zázemí a zároveň budete moct nezávisle využívat auto.

Na co si dát pozor při koupi nového/ojetého karavanu

Výběr karavanu

Při výběru karavanu byste si měli dávat pozor na jeho kompatibilitu s vaším vozem. Pokud máte malé auto s nižším výkonem, je možné, že některé větší modely karavanů nebudete moct tahat. Přesné informace najdete v technickém průkazu v kolonce s názvem Maximální přípustná hmotnost přípojného vozidla. Důležité je také zjistit, jaký řidičák na karavan budete potřebovat. Pokud hmotnost celé sestavy auta s karavanem nepřesáhne 3,5 tuny, vystačíte si s řidičským oprávněním B. Pokud by váha byla vyšší, budete potřebovat B+E.

Na co si dát pozor při koupi nového karavanu

Při nákupu nového karavanu byste si měli stanovit částku, kterou chcete investovat. Nový karavan, do kterého se pohodlně vejdete i s rodinou, vás bude stát od 200 tisíc korun výš.

Karavany k půjčení nebo koupi v online inzerátech

Pohlídat byste si měli výbavu a prostor, které vám karavan nabízí. Nejen, že by měl mít dostatek místa pro všechny, kteří v něm budou ubytovaní, ale měl by poskytovat i veškeré zázemí, které budete potřebovat. Ve většině karavanů budete mít k dispozici kuchyňku, kde si pohodlně uvaříte čaj nebo jednoduchá jídla a umyjete nádobí. Ve větších karavanech budete moct využívat i záchodu a sprchového koutu. Veškerá výbava, včetně úložného prostoru, by měla být navíc logicky uspořádaná, abyste nemuseli vše neustále hledat a přerovnávat.

Na co si dát pozor při koupi ojetého karavanu

Při koupi ojetého karavanu byste si měli ověřit jeho celkový stav. Pořádně byste měli prohlédnout hlavně podvozek a karoserii. Opravy těchto dílů by vás mohly přijít na vyšší částku, než jste zaplatili za celý přívěs. Proto je dobré využít i služeb odborného servisu a nechat si karavan před koupí kvalitně prověřit.

Zkontrolovat byste měli i vnitřek karavanu. Tam jsou opravy a rekonstrukce snazší, ale je dobré vědět, že v karavanu nejsou plísně a že vybavení bylo udržováno. Ošoupaná deska nebo utržený úchyt patří mezi věci, se kterými z principu musíte počítat. Většinou je ale na první pohled znát, že o karavan bylo dobře pečováno a jeho celkový stav bude pravděpodobně také v pořádku.

Zdroj médií: freepik

Podobné články