Kupní smlouva na motorku a jiná vozidla

9. 10. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

Pokud plánujete koupit nebo prodat motorku či jiné motorové vozidlo, bez pořádné kupní smlouvy se neobejdete. Bude pro vás i pro druhou stranu zárukou, že nebudete podfouknuti.

Kupní smlouva na motorku a jiná vozidla

Při prodeji cenné věci jakou je třeba motocykl nebo jiné motorové vozidlo, je třeba sepsat kupní smlouvu. Aby byla v pořádku, měla by obsahovat jisté náležitosti. Pojďme se na ně podívat.

Co všechno by měla smlouva obsahovat

V první řadě by kupní smlouva o prodeji motorového vozidla měla obsahovat jasnou identifikaci obou smluvních stran. Ať se jedná o osoby fyzické nebo právnické.

Dále by ve smlouvě měl být i jednoznačný popis prodávaného motocyklu. Mezi uvedenými údaji by neměl chybět model stroje, včetně výrobce. Dále by smlouva měla obsahovat rok výroby a výrobní čísla jak rámu, tak i motoru. Vynecháno by nemělo být ani číslo registrační značky, číslo technického průkazu a barva vozu. Měly by být uvedeny i případné vady a jejich závažnost. Vyjmenováno by mělo být i příslušenství, které se prodává s vozidlem.

Jeden z článků kupní smlouvy by měl obsahovat také práva a povinnosti prodávajícího a kupujícího. V dalším by měla být zapsána cena a způsob platby.

Na konci dokumentu by mělo zůstat místo pro podpisy obou stran. Ty je třeba doplnit i s datem a místem prodeje.

Další náležitosti prodeje

Při prodeji stroje je třeba splnit i další náležitosti. Jedním z nich je oficiální převod motocyklu. K tomu budete potřebovat zmiňovanou kupní smlouvu a případně plnou moc. Dále si připravte velký technický průkaz i osvědčení o registraci vozidla. Nezapomeňte si vzít ani občanský průkaz a připravenou žádost o převod vozidla. K té je třeba přiložit také protokol o evidenční kontrole vozidla a pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla neboli zelenou kartu.

Po splnění všech povinností už si budete moct stroj bez starostí využívat.

Zdroj médií: Depositphotos

Podobné články