Kdy lze používat celoroční pneumatiky a co ukládá zákon

14. 10. 2020 4 min. čtení Tipy a rady Jak vybrat pneu Typy pneumatik

Jak je to u zimních a letních plášťů s používáním, je asi každému jasné. Ale jak je tu o celoročních? Opravdu nahradí oba dva druhy pneumatik?

Celoroční pneu

Články na téma celoroční pneumatiky:

  1. Celoroční pneumatiky: komu se vyplatí a pro koho nemají smysl?
  2. Označení celoročních pneumatik
  3. Test celoročních pneumatik 2019
  4. Kdy lze používat celoroční pneumatiky - právě čtete
  5. Výhody a nevýhody celoročních pneumatik
  6. Testy celoročních pneu 2020 - již brzy
  7. Testy celoročních pneu 2018 - již brzy

I přesto, že jsou celoroční pneumatiky vyvíjeny a vyráběny především pro letní sezonu, lze je opravdu použít i v zimě, tedy v období od 1. listopadu do 31. března. Je ale nutné si ohlídat hloubku dezénu, kterou předepisuje zákon, a to jsou 4 mm

Kvalitní celoroční pneumatiky v nabídkách e-shopů

Pozor ale! Pokud po zimě zjistíte, že u celoročních plášťů požadované 4 milimetry nemáte, nemusíte je ještě vyhazovat. Pro letní sezonu totiž zákon vyžaduje jen 1,6 milimetru hloubky dezénu a splňují-li toto "celoročky", lze na nich odjezdit ještě letní období.

Výhody a nevýhody celoročních pneumatik

Pokud jezdíte málo, pořízením univerzálních pneumatik ušetříte na pravidelném přezouvání 2x do roka. Také vám druhá sada pneumatik nezabírá místo v garáži. Na druhou stranu s celoročními pneumatikami rozhodně nenajedete stejný počet kilometrů jako s letními. Počítejte tak 2/3 až polovinu výdrže letních. Na sportovní jízdu v létě můžete s celoročními pneumatikami rozhodně zapomenout. Další výhody a nevýhody jsme sepsali v tomto článku.

Zdroj médií: pxhere
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?