Kam s dětmi na dopravní hřiště

4. 10. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

Dětská dopravní hřiště najdete po celé České republice v každém větším městě. A co všechno se tam děti mohou naučit?

Kam s dětmi na dopravní hřiště

Neexistuje lepší místo, kde by se děti rozdílného věku mohly vzdělávat v dopravní výchově, než právě na dětských dopravních hřištích. Na nich se učí základní dopravní problematice a to hravou formou, tak aby je to bavilo. Prakticky je celé hřiště tak trochu zmenšeným modelem našich silnic a ulic. Najdou se na něm nejen dopravní značky, ale i přechody pro chodce. Některá hřiště jsou tak vymakaná, že se na nich nalézá i zmenšenina čerpací stanice a fungují na nich i semafory.

Ve většině případů tam potkáte školy v rámci organizované výuky, ale také děti z řad veřejnosti. Prostředkem pro jízdu hřištěm bývají kola, koloběžky či šlapací autíčka (samozřejmě vždy s helmou na hlavě). Ve větších městech může být vstup symbolicky zpoplatněn a komu by chyběl "dopravní" prostředek, může si jej na místě za nějaký poplatek zapůjčit, pokud tím daná pobočka disponuje. Někdy ale mohou samy děti simulovat při hře onen dopravní prostředek.

Dle obecných faktů by si dítě mělo osvojit základy dopravní problematiky do deseti let. Ostatně naučené věci se mu budou hodit v praxi a tedy v ostrém provozu. Mohou se naučit, jak správně přecházet po přechodu, případně na jaké dopravní značky si dávat pozor, když jedou na kole a především, jak se na tom kole chovat. 

Kde se nacházejí dopravní hřiště

S dětmi můžete vyrazit minimálně na jedno dopravní hřiště v každém okresu České republiky. Větší množství těchto hřišť se nachází většinou v krajských městech. Například v Českých Budějovicích je naleznete na pěti místech, v Ostravě je to šest míst a třeba v Praze jich je devět. Před návštěvou je nutné si ověřit dostupnost, tzv. jestli jsou dopravní hřiště přístupná i veřejnosti nebo jen školám a školkám. To provedete snadno, na internetu si najdete číslo na odpovědnou osobu daného hřiště a pronesete svůj dotaz. Pozitivní ale je, že jsou hřiště otevřená celoročně, a tak se se svým dítkem můžete vyrazit poznávat taje dopravní výchovy takřka kdykoli.

Zdroj médií: Depositphotos.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články