Princip fungování zámku řadicí páky a kolik stojí následná instalace

1. 6. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

Mechanický zámek řadicí páky může být další možností, jak zabezpečit svůj vůz proti krádeži. Zámek řazení je možné do auta i zpětně nainstalovat jak do aut s manuální převodovou, tak i s automatickou převodovkou. Jak funguje zámek řadicí páky a jaká je jeho cena při dodatečné instalaci?

Články na téma zabezpečení vozu:

  1. Zabezpečení auta proti krádeži
  2. Zabezpečení auta - jaké jsou dnes možnosti?
  3. Princip fungování zámku řadicí páky - právě čtete
  4. GPS sledování aut: Jak to funguje?

Zámek řadicí páky se většinou nachází na spolujezdcově straně u nohou, nebo v manžetě řadičky. Tento nenápadný zámek vám však může ušetřit mnoho problémů, spojených s krádeží vozidla. Díky mechanickému zámku zůstane vůz se zařazenou zpátečkou (R), v případě automatické převodovky v pozici parkování (P) a nebude možné s řadicí pákou hýbat. Tudíž zloděj nebude moci automobil nastartovat a nikam odjet. Mechanický zámek řadicí páky se ve vozidlech využívá již více než 20 let. 

Bezpečnost je sice sporná, jelikož zručnému zloději zabere oddělat zámek pár vteřin navíc, ale na parkovišti si vybere především auta, která nemají dostatečnou míru zabezpečení, aby pro něho odcizení vozu bylo co nejrychlejší. Některé pojišťovny nabízejí řidičům, kteří vlastní auto se zámkem řadicí páky také slevy na pojistném. Zámek však musí každý rok projít kontrolou v servise. 

K čemu slouží zámek řadící páky

Seznam nejznámějších společností vyrábějící mechanické zámky řadicí páky:

  • Construct - uzamyká se klíčem, zámek lze odemknout i při nastartovaném vozidle, tělo do interiéru nevyčnívá
  • Defend Lock - jednoduchá uzamykatelnost bez klíče pouhým pootočením a zacvaknutím, tělo vyčnívá do interiéru 2-4 cm podle typu vozidla
  • Mister Lock - zamykání pootočením, bez použití klíče, tělo do interiéru vyčnívá 2-4 cm 
  • Medvěd Lock - závorový, či kompaktní zámek, při opuštění vozidla dochází k vysunutí závory a k následnému uzamknutí, musí se při příchodu do auta odemknout

Cena za instalaci

Dodělání zámku řazení je stále nepřestávajícím oblíbeným trendem u českých vozidel. Jedná se o prvek pasivního zabezpečení vozidel. Mechanické zabezpečení lze dodatečně nainstalovat do každého vozidla v cenové relaci od 3 000 až do 6 000 korun. U některých autorizovaných montážních partnerů je možné taktéž využít záruky až na 5 let. Pro objednání je nutné vyplnit formulář s informacemi jako je typ vozidla, rok výroby a typ převodovky.

Zdroj médií: freepik
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články