K čemu lze využít destilovanou vodu do auta

22. 8. 2021 2 min. čtení Tipy a rady Jak vybrat provozní kapaliny vozidel Vše o destilované vodě

Balení s destilovanou vodou najdete snad na každé benzínce. Využít ji můžete v řadě různých případů, kde by obyčejná kohoutková nebo dešťová voda mohla napáchat škody.

K čemu je dobrá destilovaná voda

Pokud je třeba využít v autě k doplnění nebo naředění směsi vodu, patrně půjde o destilovanou nebo demineralizovanou. Jaká voda to ale vlastně je? Destilovaná voda je chemicky neutrální a navíc neobsahuje žádné příměsi. Demineralizovaná voda už nějaké příměsi obsahuje, ale je jich mnohem menší množství než v případě vody, kterou natočíte z kohoutku. Díky tomu dochází k menšímu usazování nečistot a zanášení součástek.

K čemu se destilovaná voda hodí

Destilovaná voda má široké využití. V autech se bude hodit hlavně k přípravě chladících směsí, které často dostanete jako koncentrát připravený k rozředění v určitém poměru. Využít ji můžete také k přípravě kapaliny do ostřikovačů. V tomto případě buď k naředění letní směsi, nebo domácí výrobě vlastní směsi

Pokud jste majiteli olověné baterie, bude se vám destilovaná voda hodit i při doplňování elektrolytu. V případě, že hladina elektrolytu klesne pod vyznačené minimum, je třeba ho vodou doplnit a rozředit, aby baterie správně fungovala.

Destilovaná nebo dešťová voda

Použití vody z kohoutku (obzvláště té extrémně tvrdé), dešťové nebo ze studny se obecně nedoporučuje. Jakékoliv znečištění vody může způsobovat usazování nechtěných částic v jednotlivých součástkách. To pak vede ke zhoršené funkčnosti nebo poruše. Nicméně pokud nebudete mít dostatek vody destilované nebo demineralizované, můžete ji naředit s výše zmíněnými typy v poměru 1:1

Důležitější je zvolit kvalitní přípravek, který budete chtít zředit. Pokud zvolíte koncentrát, který bude vykazovat výborné vlastnosti, bude vám prokazovat lepší služby než méně kvalitní přípravek zředěný čistě destilovanou vodou.

Zdroj médií: freepik

Podobné články