Nevolnost v autě aneb Jak jí snadno předcházet

9. 6. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

Nemusíte jet přes půl republiky, aby se vám zvedl žaludek jen co nastoupíte do auta. Na sedadle řidiče se to dá ještě překonat - asi pud sebezáchovy, avšak má-li člověk sedět jako spolujezdec nebo sedět vzadu, problém je na světě. Jak předcházet nevolnosti při cestování? Poradíme v našem článku.

Jak na nevolnost v autě (kinetózu)

Ačkoli cesta ubíhá a za vámi jsou první kilometry. Začnete se cítit podivně, po čele se začne kutálet pot a před očima se udělá černo. Dech se pomalu zrychluje a vám přijde, že v následujících vteřinách budete zvracet. Pocity, které zažíváte, zažívají denně stovky lidí. Ostatně říká vám něco mořská nemoc ? I v tomto případě je viník stejný.

Problémy se dají snadno popsat jedním pojmem. Kinetóza. To, proč je vám špatně od žaludku, je zapříčiněno podrážděním středního ucha. To působí na tělo jako klam. Zatímco sedíte a nehýbete se v autě, vaše oči vidí, jak se krajina pohybuje. Pro samotný mozek je to velmi matoucí, a tak neví, jak správně vyhodnotit situaci. Následně nastávají už známé symptomy. Existuje možnost se kinetóze vyhnout? Ti, kteří ví, že na ni trpí, si s sebou berou na cestu vždy léky. Za jejich užívání byste se rozhodně neměli stydět. Jen pamatujte na to, že byste léky neměli zobat často - vytvořili byste si závislost a také by vám nemuseli časem zabírat.

Jak předcházet kinetóze

Pokud se chcete vyhnout užívání léků, pak myslete na prevenci. Před jízdou se dobře a zdravě najezte. S prázdným žaludkem domov ani neopouštějte, bylo by vám hůř. Pomáhá si osladit čaj nebo kávu. Od věci také není, abyste si vzali s sebou malou svačinu. Oříšková tyčinka nebo lehký sendvič ještě nic nezkazily. Vhodné je dodržovat pitný režim, ve vašem případě pít častěji. Jestliže se jedná o dlouhou cestu, pak určitě zastavujte každé dvě hodiny - nejen kvůli odpočinku řidiče, ale také kvůli nadýchání se čerstvého vzduchu a uklidnění žaludku.

Existují také malé pomoci, jako je například poslech hudby. Avšak v žádném případě si neotevírejte knihu, abyste si četli Pokud sedíte u okýnka ve vlaku nebo autobuse, pak byste se měli soustředit na vzdálené objekty. Čím vzdálenější objekt je, tím se pohybuje pomaleji - ošálíte zákeřně mozek.

Zdroj médií: Depositphotos
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články