Ideální boty na motorku: Jaké zvolit?

30. 6. 2021 4 min. čtení Tipy a rady

Někdo by mohl oponovat, že na botách na motorku vůbec nezáleží, jenže ono je to opačně. Stejně jako při výběru jiného moto oblečení by nemělo docházet k žádným kompromisům. V tomto případě se rovněž nevyplácí šetřit.

Jak vybrat správné boty na motorku

Články na téma moto oblečení:

  1. Koupě dresu na motorku
  2. Ideální boty na motorku: Jaké zvolit? - právě čtete

Jestliže vlastníte motorku a jezdíte na ní s keckama, pak byste měli o to více tento článek pročíst. Kvalitní obuv, která sice nebude stát pár stovek, je základem pro bezpečné usednutí na jednostopý stroj. Zapálení motorkáři radí, aby se na botách určitě nešetřilo. Protože čím kvalitnější budou, tím dokážou zajistit lepší ochranu a navíc také vydrží víc sezón.

Druhy motorkářských bot

Na trhu najdete velké množství bot určených pro motocyklové ježdění. Ty se dále kategorizují podle toho, jakým způsobem a jak často jezdíte. Například ty na závodní okruh se moc nehodí na obyčejné silniční ježdění a naopak. V ideálním případě je vhodné se obsluhy zeptat, zda vám poradí nebo nasměřuje do sekce bot, které potřebujete, abyste hodinu nevybírali něco, co vlastně vůbec nepotřebujete.

Motokrosové boty

Slouží primárně pro závodní nebo i jen volnočasové ježdění po terénu k tomu upraveném. Boty na motokros jsou jediné, které by měly mít zdvojenou ochranu, protože pro jezdce je mnohem vyšší pravděpodobnost, že spadne nebo se dostane do hromadného střetu s ostatními motorkáři. Takové boty budou vždy zpevněny na patě a v oblasti pro prsty, navíc mívají i vyztužení, které brání nepříjemným zraněním jako je vykloubení chodidla a podobně. Tato bota se nedá pro svá specifika nahradit žádnou jinou.

Sportovní boty

Boty lze obout jak na silniční projížďky, tak zároveň i na okruhové ježdění. Dá se tedy předpokládat, že v takovém případě musí být bota prostě bezpečná. Konstrukce bývá lehčí, ale to ji neubírá na vlastnostech, které má. Dokáže dokonce absorbovat i náraz, aniž by noha utrpěla větší zranění. K tomu také slouží vhodné chrániče a slidery, které má už v sobě zabudované. 

Cruiser boty

Konečně něco pro ty, kteří neradi vysoké boty. Jedná se totiž o ty nízké, které ale mají kvalitní vyztužení a jsou vyrobeny většinou z kůže. Zpracování je velmi pečlivé, neboť obsahuje dvojité až trojité prošívání. V některých případech mají i ocelovou špičku. Výhodou je protiskluzová podrážka. Vždy volte variantu s voděodolnou membránou, která přežije i deštivý mordor.

Touringové boty

Tato obuv se hodí právě pro ty případy, kdy máte projížďku spojenou i s výletem. Trošičku se upozaďuje bezpečnost, protože zde na první čáře vítězí především komfort. Dbejte i na to, aby bota měla dostatečné odvětrávání. V opačném případě si je raději v venku vyzujte přede dveřmi, jinak by mohla celá domácnost skonat na zápach.

Podle čeho vybírat

Vyrazte přímo do kamenného obchodu k profesionálům, kde si budete moci vyzkoušet na místě hned několik druhů a velikostí. Bota by měla sedět dobře, neměla by být velká ani malá, protože by nemusela tak dobře sedět na noze v případě pádu a když vás budou tlačit prsty, zaděláváte si na zbytečné problémy. Vždy si také vyzkoušejte obě boty a nerozhodujte se jen podle jedné.

Mezi oblíbené boty patří ty kožené s voděodolnou membránou, které se jeví jako optimální jak do sucha, tak ale když po cestě začne nečekaně pršet. Navíc kožené se mohou i časem vytáhnout, podle tvaru chodidla. Což je fajn v případech, že podnikáte motovýlety a budete tak v botách prakticky celý den. Pohodlná a vyšlápnutá obuv je jistotou, že se vám neudělají nepříjemné puchýře.

Cena bude jistě velkou otázkou a tady platí, že čím více peněz investujete, tím více můžete od boty očekávat. Záleží ale především na vás a tom, jak často jezdíte. Pokud zas tak moc ne, pak lze pořídit i boty za pár tisíc korun, které nezruinují rodinný rozpočet, ale zajistí bezpečí na cestách bez kompromisů.

Nezapomeňte, v případě jakýchkoli nejasností se nebojte zeptat personálu, který jistě rád pomůže se vším, co budete potřebovat. Raději se zeptat, než abyste koupili nějaký špatný produkt. Ženy si také nemusí stesknout, protože boty se samozřejmě vyrábí i pro ně ve všech variantách.

Zdroj médií: Depositphotos
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?