Druhy zatmavení oken automobilu

20. 5. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

Orientovat se v různých druzích zatmavení oken aut není vůbec složité, protože jich je celkem omezené množství. Více je třeba zaměřit pozornost na cenu, účel a stupeň zatmavení.

Druhy zatmavení oken automobilu

Cenově se u zatmavení oken, jako u většiny věcí, nevyplatí tolik šetřit. Nějaký domácí nástřik byste měli rovnou vypustit z hlavy, protože, pokud ne hned od začátku, přestane po krátkém čase odolávat, nejspíše nebude jednotný odstín a hůře se trefuje legální stupeň zatmavení. Asi jediná dobrá cesta jsou různé fólie. Existuje velká spousta výrobců, dají se dělat doma ale i od kvalifikovaných profesionálů a když nebudeme tolik škudlit, tak máme záruku dlouhé odolnosti a samozřejmě také funkčnosti. Mnoho odborníků vám při výběru poradí kupovat kvalitnější fólie, za které si sice připlatíte, ale nebudete muset řešit žádné velké problémy a i aplikace kvalitnějších fólii je jednodušší

Druhy zatmavení oken

Podle účelu dělíme fólie následovně: 

  • na zadržení viditelného světla (proti oslnění posádky)
  • zadržení proti vnikání velkého množství tepelného záření (tepelná pohoda posádky)
  • ochrana před UV zářením (proti stárnutí interiéru)
  • estetické důvody (netřeba utrácet za vrstvy pro jiný účel)
  • a různé kombinace dalších (například naprosto průsvitná, ale s nějakou z výše uvedených funkcí)

Druhy zatmavení oken

Kvalita a odolnost fólií

Kvalitu a odolnost si také můžeme zajistit použitím vícevrstvé fólie (tloušťky vrstev dohromady nepřesahují 1,5mm). Pro zvýšení kvality se například používá pokovování. Tyto fólie dokážou samotné okno dokonce posílit. Není třeba se ani bát poškození při otevírání a zavírání okna, kvalitní fólie jsou na toto stavěné. Speciální funkcí některých výrobků je zvýšení bezpečnostní funkce. Fólie dokáže sklo natolik zpevnit, že se neroztříští při havárii nebo jiném způsobu rozbití skla. Při zatmavení tyto fólie také dobře chrání proti krádežím. Ale (záleží na výrobci) nedají se často použít na čelní sklo, kvůli zákonům na zatmavování oken. Barvy se odvíjí na spektru od velmi světlých do tmavých. Příklady často používaných barev jsou například kouřová zabarvení (světlejší odstín) a uhel (tmavší odstíny).

Atest je důležitý ale i tak může nastat problém

Pokud si myslíte, že legálnost zatmavení skel auta vyřešíte atestem, dejte si pozor na jednu důležitou skutečnost. Vždy záleží na celkové míře zatmavení a již se staly případy, že i legálně aplikované folie byly u policistů problém. Více jsme se o zatmavení rozepsali v tomto článku

Zdroj médií: unsplash
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články