Druhy předstanů ke karavanu (a kdy se vám budou hodit)

8. 7. 2021 3 min. čtení Tipy a rady

Cestování v karavanu může být skvělý způsob, jak poznávat nové části republiky i světa. Prozatímní domy na kolečkách vám ale nabízejí jen omezený obytný prostor. Proto je občas dobré si ho zvětšit pomocí předstanu.

Předstan ke karavanu

Články na téma příslušenství pro karavany a obytné vozy:

  1. Jak vybrat měnič napětí do auta
  2. Druhy markýz ke karavanu (a kdy se vám budou hodit)
  3. Jak a čím vybavit karavan/obytňák
  4. Druhy předstanů ke karavanu (a kdy se vám budou hodit) - právě čtete
  5. Jak funguje chemické WC
  6. Jak vybrat autochladničku

Pokud cestujete s karavanem, máte oproti osobnímu vozu mnohem více místa na uložení věcí, práci i odpočinek. Ale rozhodně ho není tolik, aby nebylo příjemné si vytvořit ještě trošku osobního prostoru navíc. K tomu vám mohou pomoci předstany, které jednoduše připojíte ke karavanu a můžete je nerušeně využívat.

Předstany je možné jednoduše rozložit a složit. Nicméně pokud plánujete přesouvat se každý den z místa na místo, nejspíš se vám s nimi nebude chtít manipulovat každý den. Pokud máte v plánu zakotvit v jednom kempu na více dní nebo dokonce týdnů, budou se vám tyto extra metry náramně hodit. Můžete si posedět venku i v případě, že počasí nebude zrovna vlídné, vytvoříte si vlastní jídelnu nebo třeba hernu pro děti.  V případě, že si pořídíte speciální předkoberec, nebudete muset řešit ani zouvání a obouvání bot při přechodu mezi předstanem a karavanem.

Druhy předstanů ke karavanu

Při nákupu předstanu ke karavanu můžete vybírat z různých materiálů, druhů podpěrných tyček i velikostí.

Dlouhé předstany

Předstany, které mají délku stejnou jako celý karavan, vám poskytnou nejvíce extra místa a zázemí do jakéhokoliv počasí. Jejich nevýhodou je ale vysoká hmotnost a těžší manipulace. Pokud budete takový předstan instalovat před váš karavan, počítejte s tím, že vám to zabere několik desítek minut. Proto je tento typ vhodný převážně pro ty, kteří plánují zůstat na jenom místě minimálně celý týden.

Celodlouhé stany nabízejí řadu různých možností využití. U některých je možné dle potřeby odepnout stěny, zatemnit okna nebo využít zabudované síťky na mouchy.

Vchodové předstany

Jak už název napovídá, vchodové předstany kryjí pouze prostor nad vchodem do karavanu. Nenabízejí tolik prostoru jako předchozí typ, ale na druhou stranu jsou skladnější a rychleji postavené. Stavba celého předstanu vám zabere pouze několik minut a proto ho ocení hlavně ti, kteří plánují na jednom místě strávit pouze pár dnů. I tak vám tento typ přístřešku může poskytnout krytý prostor navíc v případě deště nebo přechodný úložný prostor.

Stínící střechy

Tyto plachty vám neposkytnou takové soukromí a ochranu jako předstany, ale i tak je v případě deště nebo naopak silného sluníčka oceníte. Plachta má tvar obdélníku, který se nasune do lišty pro předstan a umístí do úrovně střechy. Zbývající oporu zajistí tyčky, kterými plachtu ukotvíte. Samotná stavba je jednoduchá a ve složeném stavu je plachta prostorově nenáročná.

Zdroj médií: Depositphotos

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?