Domácí test na drogy, spolehlivost a cena

21. 12. 2021 2 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Jak vybrat test na drogy Základní info k testerům drog Testery pro řidiče

Řízení pod vlivem návykových látek je zákonem zakázáno. Jenže, pokud patříte třeba mezi rekreační uživatele marihuany, můžete se dopustit tohoto deliktu velmi snadno a dost možná i nevědomky. Jakousi alespoň částečnou jistotu představuje orientační test na drogy, který ideálně stejné nebo podobné, jako používá PČR.

Orientační test na drogy

Není to úplně jednoznačné

Z testerů na drogy je to poměrně složité a rozhodně to není tak jednoduché, jako u alkohol testerů. Tam totiž lze poměrně dobře pomocí přístroje a opakovaného měření prokázat, že výsledek má nějakou hodnotu a že dotyčný alkohol požil. Následné vyšetření krve/moči pak odhalí přesnou hodnotu a tím je v podstatě vše prokázáno. Avšak policejní testy na drogy tak úplně spolehlivé nejsou a sem tam se stane, že někomu vyjde pozitivně metamfetamin, ale v nemocnici se pak ukáže, že dotyčný si před jízdou nic zakázaného "nešlehl".

U domácích testů je většinou ten problém, že člověk si nemá, jak ověřit přesnou hodnotu. Navíc i jednotlivé látky zůstávají v těle rozdílně dlouhou dobu. Třeba kokain může vyjít už druhý den negativně. Ale pokud někdo dlouhodobě a intenzivně užívá marihuanu, tak po posledním jointu mu může THC kolovat v těle i přes měsíc. A aby to nebylo vůbec jednoduché, tak se liší i doba, po kterou lze detekovat danou drogu z moči od doby, po kterou ji lze najít v krvi.

Pochybná spolehlivost

A pak jsou tu samotné testy, u kterých není výsledek vždy úplně jednoznačný - tester neukáže ano/ne, ale někdy to spíš takové "poloviční ano". Když se k tomu přidá ještě třeba nedůvěra mezi rodičem a dítětem, je na falešná obvinění zaděláno. Proto domácí testy mohou posloužit pro nějaké orientační měření, ale rozhodně bychom na ně stoprocentně nespoléhali. Jejich spolehlivost je 90-95 %. To znamená, že jeden z 10 až 20 výsledků je špatný.

Tester drog je cenově dostupný

Cenově vycházejí testy vcelku levně. Na zjištění extáze, pervitinu a metamfetaminu si vystačíte s testem, který vyjde na nějakých 60-150 korun. Dražší testy, takříkajíc "na všechno", tedy na amfetamin, metamfetamin, benzodiazepin, kokain, marihuanu a opiáty pořídíte o něco dráž a jeden vyjde na dvě stovky, ale klidně taky na pětistovku. Dostupné jsou ve většině lékáren, případně se dají objednat přes internet.

Zdroj info: drogovaporadna.cz, zkušenosti redaktorů.
Zdroj médií: Depositphotos.
Rudolf Malý

Autor článku
Rudolf má rád dobré jídlo, sport a nekorektní humor. Nebrání se elektromobilitě, ale taky jí nijak zvlášť nefandí. Ve volném čase se rád vrtá v autech a obecně vlastně v čemkoliv.

Podobné články